• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Pre znečistenie Malého Dunaja hrozí pôvodcovi sankcia až do 165-tisíc eur

Pre znečistenie Malého Dunaja hrozí pôvodcovi sankcia až do 165-tisíc eur

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v týchto dňoch vyšetruje príčinu úhynu rýb na vodnom toku Malý Dunaj. Mimoriadne zhoršenie vôd sa prejavilo uplynulý týždeň na rieke pri obci Most pri Bratislave.

Pôvodca znečistenia

Ako informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia, inšpekcia na základe podnetu verejnosti vykonala obhliadku na mieste a ako pôvodcu znečistenia určila Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, a.s., ktorá prevádzkuje ústrednú čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni.

Z čistiarne Vrakuňa unikol čistiarenský kal a nečistené odpadové vody. SIŽP zdokumentovala znečistenie na úseku niekoľkých kilometrov.

Na jeho následky uhynulo aj značné množstvo rýb a vodných živočíchov. Pri vyšetrovaní príčin vzniknutého zhoršenia vôd nadobudla inšpekcia podozrenie na viacero možných nedostatkov pri prevádzkovaní čistiarne.

Kal zo splaškov

Dôvodom úniku kalu zo splaškov do rieky mohli byť intenzívne búrky a prívalové dažde v lokalite čistiarne, ktoré však podľa ministerstva životného prostredia nie sú ospravedlnením pre opakované znečistenie rieky.


Pre podobné situácie slúži manipulačný poriadok, ktorý určuje presný postup ako konať, aby sa škody na životnom prostredí nestali alebo minimalizovali.

Finančná sankcia


Preverovanie Inšpekcie životného prostredia bude predmetom podrobnejšej kontroly v čistiarni po ukončení aktuálneho mimoriadneho znečistenia vôd.


Pôvodcovi znečistenia hrozí finančná sankcia až do výšky 165-tisíc eur.

Sulíkovo ministerstvo po dlhých mesiacoch začne riešiť enviromentálnu katastrofu na rieke Slaná

Práce na zastavenie prívodu povrchovej vody do bane v obci Nižná Slaná (okres Rožňava) začnú zajtra.


Po štvrtkovom rokovaní o tom informoval šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO).


„Minister hospodárstva mi dal potešujúcu správu, že na Nižnej Slanej zajtra začínajú práce na zastavenie prívodu povrchovej vody do bane, pričom táto povrchová voda vyviera z bane a následne spôsobuje znečistenie rieky Nižná Slaná,“ informoval Budaj s tým, že o danom probléme komunikuje aj s maďarským ministrom životného prostredia, s ktorým ho čaká rokovanie na danú tému.


Ministerstvo životného prostredia požaduje mimoriadny stav v Nižnej Slanej, práce by sa urýchlili


Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) apeluje na Okresný úrad v Rožňave na vyhlásenie mimoriadneho stavu v Nižnej Slanej (okres Rožňava).


Ten by mal urýchliť prácu rezortu hospodárstva aj banských záchranných služieb, ktoré boli poverené sanáciou vytekajúcich banských vôd do rieky Slaná. Informovalo o tom tlačové oddelenie envirorezortu v tlačovej správe.

„Z výsledkov rozborov, ktoré pred dvoma týždňami vykonali odborníci zo Slovenského vodárenského podniku, štátny podnik, vyplýva, že v bezprostrednej blízkosti bane ešte dochádza k prekročeniu niektorých ukazovateľov, avšak stav vody na odbernom mieste najbližšie k maďarskej hranici je vyhovujúci napriek jej zafarbeniu. Vo vode pri hraniciach boli namerané množstvá mangánu na úrovni 0,37 miligramov na liter, pričom norma je 0,3 miligramov na liter,“ uvádza sa v tlačovej správe.


Na podnet ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) schválila vláda SR 4. mája finančné prostriedky v objeme 200-tisíc eur pre ministerstvo hospodárstva, aby realizovalo opatrenia na zabránenie vytekaniu banských vôd do rieky Slaná. Cieľom envirorezortu je prinavrátiť stav vody vo vodnom toku Slaná, aký bol pred znečistením. K tomu aktívne poskytujú pomoc všetky rezortné organizácie a Okresný úrad Rožňava.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie