• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Pre Slovensko je minimalizácia závislosti na ruských zdrojoch otázkou bezpečnosti aj morálky, vyhlásil Káčer

Pre Slovensko je minimalizácia závislosti na ruských zdrojoch otázkou bezpečnosti aj morálky, vyhlásil Káčer

Európska komisia navrhla zmraziť Maďarsku príspevok vo výške 7,5 miliardy eur.

Na odstránení závislosti na Rusku máme bezpečnostný aj morálny záujem. Uviedol to v pondelok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer pri stretnutí so svojím maďarským rezortným kolegom Pétrom Szijjártóm.

Otázky spoločného záujmu

Šéfovia diplomacií rokovali o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych témach a regionálnych výzvach. Slovenský minister zahraničných vecí uviedol, že ešte za ministra Ivana Korčoka došlo k formálnej dohode, že každého pol roka sa ministri zahraničných vecí Slovenska a Maďarska stretnú, aby diskutovali o otázkach spoločného záujmu.

V utorok 6. decembra obaja ministri pokračujú v rokovaniach, ale už vo formáte V4.

„Dosiahol sa veľmi významný pokrok v otázkach infraštruktúrnych projektov či v oblasti ekonomickej spolupráce. V otázkach postavenia národnostných menšín som prezentoval ešte minulý týždeň 57 opatrení, na ktorých sme sa zhodli, aby bolo postavenie Maďarov na Slovensku a Slovákov v Maďarsku bolo lepšie,“ doplnil Káčer.

Dovoz ruskej ropy

Obaja diplomati riešili aj otázku závislosti na dovoze ruskej ropy a plynu na územia Slovenska a Maďarska.


„Pre Slovensko je minimalizácia závislosti na ruských zdrojoch dôležitou otázkou bezpečnosti a princípov. Za ostatné obdobie sa nám podarilo dosť zásadne znížiť závislosť na ruskom plyne a pokračujeme v tom, aby sme dokázali byť úplne nezávislí,“ skonštatoval Káčer.


V tomto duchu sa podľa šéfa slovenskej diplomacie pozerá rovnako na plyn, ropu, ale aj na akýkoľvek iné energonosiče a zdroje.

„Vedeli by sme sa vysporiadať aj so závislosťou na rope, ale na tej nie sme závislí len my. Slovensko by vedelo veľmi rýchle nebyť závislé od ruskej ropy, ale na produkcii našej rafinérky výrobkami z ruskej ropy sú závislé viaceré krajiny v regióne. Nie je to teda len otázka slovenskej sebestačnosti,“ povedal Káčer, a dodal že keby sme chceli byť egoisti, Slovensko vie vyriešiť otázku ruskej ropy tak, že sme veľmi rýchlo sebestační.

Odstránenie závislosti

Na odstránení závislosti na Rusku však máme bezpečnostný aj morálny záujem.


Peter Szijjártó uviedol, že stúpa význam dobrých susedských vzťahov Slovenska a Maďarska.

„Čelíme trom vážnym výzvam, a to bezpečnosť, energie a hospodárska spolupráca, pričom Slovensko je druhým najvýznamnejším partnerom Maďarska. Z hľadiska investícií je Slovensko jedným z najpríťažlivejších partnerov. Výhodná je aj spolupráca na nukleárnej energii,“ skonštatoval šéf maďarskej diplomacie, ktorý na margo odpojenia sa od ruskej ropy uviedol, že „ak by mali zastaviť zásobovanie Maďarska ruskou ropou, zásobovanie štátu ropou sa znemožní. Zásobovanie Maďarska ropou je možné len v tom prípade, ak ju budeme nakupovať z Ruska.“

Zmrazenie príspevku

Európska komisia navrhla zmraziť Maďarsku príspevok vo výške 7,5 miliardy eur.

„Máme dôveru v komisiu, že postupuje nestranne a čakáme čo prinesie ďalšia diskusia,“ uviedol Káčer, ktorý ocenil, že Maďarsko prejavilo snahu uplatniť do života opatrenia, na ktorých sa s Európskou komisiou dohodli.


Celá situácia je podľa neho ešte stále v procese, a tak sa k nej nechcel vyjadrovať skôr, pretože rozhodnutie má padnúť do 19. decembra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie