• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Pracujúcim stúpne čistý príjem, ročná nezdaniteľná suma sa výraznejšie zvýši

Pracujúcim stúpne čistý príjem, ročná nezdaniteľná suma sa výraznejšie zvýši

Do konca marca tohto roka sa životné minimum zvyšovalo o koeficient rastu čistých peňažných príjmov alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov bol nižší.

Ročná suma, ktorú štát pracujúcim nezdaňuje, sa od začiatku budúceho roka výraznejšie zvýši. Dôvodom je razantnejší nárast súm životného minima, na ktoré je nezdaniteľná časť základu dane naviazaná.

Nárast o 723,66 eura

Suma životného minima na plnoletú fyzickú osobu od júla tohto roka stúpne o 14,7 percenta na 268,88 eura.

Ročná nezdaniteľná suma, ktorá tvorí 21-násobok výšky životného minima, tak na rok 2024 vzrastie na 5 646,48 eura. Oproti tomuto roku ide o nárast o 723,66 eura.

Nárast ročnej nezdaniteľnej sumy takmer o 724 eur zvýši zamestnancom mesačnú nezdaniteľnú časť základu dane približne o 60 eur.

Zvyšovanie súm životného minima

Zamestnancom sa tak zníži daň z príjmu, resp. zvýši čistý mesačný príjem zhruba o 11,50 eura mesačne. V ročnom vyjadrení tak budú mať čistý príjem vyšší o 137,50 eura. Samostatne zárobkovo činné osoby pocítia zvýšenie nezdaniteľnej sumy na rok 2024 až v roku 2025, pri podaní daňového priznania za rok 2024. Ich daň z príjmu za rok 2024 klesne o 137,50 eura.

Mechanizmus zvyšovania súm životného minima sa od apríla tohto roka zmenil. Sumy životného minima sa po novom zvyšujú koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú začiatkom februára schválil parlament.


Do konca marca tohto roka sa životné minimum zvyšovalo o koeficient rastu čistých peňažných príjmov alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov bol nižší.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie