• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Pracujúci za rok na zdravotných odvodoch zaplatili v priemere 2 050 eur, štát za svojich poistencov uhradil asi 440

Pracujúci za rok na zdravotných odvodoch zaplatili v priemere 2 050 eur, štát za svojich poistencov uhradil asi 440

Poistné za poistencov štátu sa hradí zo štátneho rozpočtu, na ktorý prispievajú všetci pracujúci a firmy cez odvody a dane.

Do zdravotníctva prišlo v minulom roku približne šesť miliárd eur. O väčšinu zdrojov sa postarali pracujúci ľudia, teda zamestnanci a samostatne zárobkovo činné osoby.

Štát odviedol 1,3 miliardy

Išlo dokopy o 2,28 milióna ekonomicky aktívnych poistencov, ktorí v minulom roku trom zdravotným poisťovniam odviedli spolu takmer 4,7 miliardy eur.

Naproti tomu štát za 2,9 milióna svojich poistencov odviedol do poisťovní 1,3 miliardy eur. Vyplýva to zo správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za minulý rok.

Pracujúci tak za minulý rok na zdravotných odvodoch zaplatili v priemere 2 050 eur, kým štát za svojich poistencov uhradil približne 440 eur.

Kto sú poistenci štátu?

Z celkového počtu päť miliónov 183-tisíc poistencov bolo v minulom roku 44 percent poistencov ekonomicky aktívnych a za 56 percent poistencov platil poistné štát.

Poistencami štátu sú najmä dôchodcovia, deti, študenti, matky na materskej a rodičovskej dovolenke a nezamestnaní evidovaní na úrade práce. „Z pohľadu príjmov do zdravotného systému je situácia odlišná, keď 44 percent ekonomicky aktívnych poistencov prispieva formou odvodov do zdravotného systému 78 percentami jeho celkových príjmov,“ uvádza sa v správe.


Poistné za poistencov štátu sa hradí zo štátneho rozpočtu, na ktorý prispievajú všetci pracujúci a firmy cez odvody a dane. „Dalo by sa teda povedať, že celých šesť miliárd eur sa ročne vyzbiera na zdravotníctvo od zamestnancov, zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb,“ konštatuje sa v materiáli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie