• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Prácu z domu ponúka každý tretí podnik na Slovensku, medzi krajinami EÚ sú výrazné rozdiely

Prácu z domu ponúka každý tretí podnik na Slovensku, medzi krajinami EÚ sú výrazné rozdiely

Väčšina firiem, využívajúcich vzdialený prístup, zanedbáva bezpečnostné požiadavky pri práci cez internet.

V Európskej únii každý druhý, na Slovensku iba každý tretí podnik vlani organizoval pracovné rokovania prostredníctvom internetu. Medzi krajinami EÚ sú výrazné rozdiely.

Najviac, takmer 80 percent užívateľov, je medzi švédskymi, fínskymi a dánskymi podnikmi. Vyplýva to z údajov štatistického úradu Eurostat, ktorý zisťoval online prácu v podnikoch s minimálne desiatimi zamestnancami.

COVID-19 zmenil pracovné modely

Slovenský podnikateľský sektor ponúka prácu cez internet v relatívne nízkej miere. Podobne sú na tom len štyri krajiny únie, medzi nimi aj susedné Maďarsko s menej ako tretinou firemných užívateľov.

Pritom internetové pokrytie firiem naprieč krajinami EÚ je približne vyrovnané. Prístup na internet má každý deviaty podnik, s výnimkou rumunských firiem. Pandémia COVID-19 zmenila pracovné modely vo firmách. Virtuálne stretnutia boli v jej počiatočnej fáze pre niektoré podniky nevyhnutnosťou, neskôr vítaným zefektívnením práce bez nutnosti cestovania.

Podniky sprístupnili svojim zamestnancom pracovné e-maily a ponúkli vzdialený prístup k interným dokumentom. Menšia časť z nich sprístupnila cez internet aj firemný softvér alebo obchodné aplikácie, akými sú účtovné evidencie a systémy predaja, objednávok či riadenia vzťahov so zákazníkmi (CRM).

Priemyselná špecializácia ekonomiky

Prístup k práci na diaľku ponúkajú väčšinou najväčšie podniky s vyše 250 ľuďmi. Veľké firmy ponúkali svojim zamestnancom spravidla všetky typy vzdialeného prístupu. Vo väčšine krajín, vrátane Slovenska, to bol každý deviaty veľký podnik. Zo stredne veľkých podnikov od 50 do 250 zamestnancov zvyčajne každý ôsmy, nie však na Slovensku.

Len polovica tunajších stredných podnikov umožňuje pracovné mítingy prostredníctvom internetu. Vzhľadom na priemyselnú špecializáciu ekonomiky by to bolo pochopiteľné, ak by podobné výsledky mali porovnateľné ekonomiky. Lenže v Maďarsku, Poľsku či pobaltských krajinách si na online prácu zvyklo okolo 60 percent, v Česku a Estónsku 70 percent stredných firiem.

Vzdialený pracovný prístup najmenej využívajú malé firmy, na Slovensku len 28 percent z nich. Svojim zamestnancom najčastejšie poskytli prístup len k elektronickej pošte, bez kľúča k podnikovým aplikáciám alebo softvéru.

Na kyberbezpečnosť firmy príliš nedbajú

Väčšina firiem, využívajúcich vzdialený prístup, zanedbáva bezpečnostné požiadavky pri práci cez internet.

Len štvrtina slovenských firiem má bezpečnostné usmernenia, akými sú požiadavky na heslá alebo šifrovanie end-to-end. V EÚ je to tretina firiem.

Na kyberbezpečnosť pri vzdialenom prístupe k e-mailom, interným dokumentom či aplikáciám najmenej dbajú maďarské firmy. Len 15 percent z nich sa snaží chrániť bezpečnostnými usmerneniami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie