• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Pozostatky strojov Hawker Hurricane sa našli v ukrajinskom lese, zakopané tam boli od čias druhej svetovej vojny

Pozostatky strojov Hawker Hurricane sa našli v ukrajinskom lese, zakopané tam boli od čias druhej svetovej vojny

Niektoré lietadlá boli po vojne zámerne zničené a zakopané, aby za ne Sovieti nemuseli platiť Spojeným štátom.

2.7.2023 (SITA.sk) - V lese na Ukrajine našli hrdzavejúce pozostatky ôsmich britských bojových lietadiel Hawker Hurricane z obdobia druhej svetovej vojny. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Lietadlá poslala Británia do Sovietskeho zväzu po invázii nacistického Nemecka do krajiny v roku 1941. Boli súčasťou balíka spojeneckej vojenskej podpory Sovietskemu zväzu, ktorú zaplatili USA v rámci takzvanej schémy Lend-Lease.

Podobná legislatíva sa používa aj dnes

Podobnú legislatívu dnes používa americká vláda na posielanie vojenskej pomoci Ukrajincom, ktorí sa už viac ako rok snažia vyhnať ruské sily zo svojej krajiny.

Odborníci na letectvo tvrdia, že je to prvýkrát, čo sa našli pozostatky toľkých lietadiel Hawker Hurricane na Ukrajine.

„Je veľmi zriedkavé nájsť toto lietadlo na Ukrajine,“ tvrdí Oleks Štan, bývalý pilot leteckej spoločnosti, ktorý vedie vykopávky. „Je to veľmi dôležité pre našu históriu letectva, pretože sa tu predtým nenašli žiadne lietadlá zahrnuté do Lend-Lease.“

Lietadlá boli úmyselne zakopané

Celkovo bolo do ZSSR v rokoch 1941 až 1944 vyslaných asi 3-tisíc strojov Hawker Hurricane na podporu sovietskeho vojnového úsilia. Väčšina z nich bola zničená v boji alebo neskôr rozobraná na súčiastky.

Podľa legislatívy Lend-Lease bol Sovietsky zväz povinný zaplatiť za akékoľvek darované vojenské vybavenie, ktoré zostalo nedotknuté po skončení nepriateľských akcií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie