• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Povodne na Slovensku: Hasiči zasahujú vo viacerých obciach, v Bystrici stavajú bariéry (foto)

Povodne na Slovensku: Hasiči zasahujú vo viacerých obciach, v Bystrici stavajú bariéry (foto)

Hasiči pre silný dážď už uskutočnili vyše 200 výjazdov.

18.5.2021 (Webnoviny.sk) - Hasiči v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou absolvovali do utorňajšieho rána 203 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde hasiči vykonali 76 výjazdov, v Banskobystrickom kraji zasahovali 64-krát a v Trenčianskom kraji bola ich pomoc potrebná 63-krát.

Na východe pomáhajú aj dobrovoľní hasiči

Hasiči vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zatopených pivníc, priestorov a ulíc, odstraňovali nánosy bahna, čistili priepusty, odstraňovali prekážky z vodných tokoch a na mnohých miestach vykonávali monitoring vodných tokov.

„Nasadzujeme aj dobrovoľné hasičské zbory obcí,“ uviedol pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Hasiči pomáhajú v obciach Prešovského okresu Terňa, Dulova Ves a Petrovany, a tiež v Čičave v okrese Vranov nad Topľou.

Hasiči momentálne zasahujú aj v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka (okres Zvolen), kde vo vodných tokoch uviazli osobné motorového vozidlá aj s osobami. Ako informovala Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), osoby sa z vozidiel z dôvodu silného prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von.

V Hronskej Breznici zostala vo vozidle uviaznutá jedna osoba, v Ostrej Lúke sa vo vozidle nachádzali dve osoby. Hasičom sa všetky osoby podarilo pomocou člnov zachrániť a presunúť do bezpečia. Zasahujúci hasiči momentálne pracujú na vytiahnutí automobilov z vodných tokov. Pri udalostiach sa nikto nezranil a všetky osoby sú v poriadku.

Protipovodňové bariéry pri štadióne

Ako informuje Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) vo svojom profile na sociálnej sieti, hasiči v Banskej Bystrici od skorých ranných hodín stavajú pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron.

Intenzívne dažde spôsobili v pondelok 17. mája problémy vo viacerých častiach mesta pod Urpínom. „Kritické úseky spolu so všetkými zainteresovanými zložkami monitorujeme a máme ich pod kontrolou,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko s tým, že podľa informácií od Slovenského vodohospodárskeho podniku vyliatie Hrona z koryta nehrozí a jeho hladina by sa mala počas dňa stabilizovať.


Počas týchto udalostí zasahovalo do utorňajšieho rána celkom 912 príslušníkov HaZZ a členov dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO), ktorí zasahovali s 258 kusmi hasičskej techniky. Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú, vykonávajú protipovodňové opatrenia, odčerpávajú vodu a odstraňujú následky intenzívneho dažďa.

Hasiči v Banskej Bystrici od skorých ranných hodín stavajú pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron.

Ako informuje hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, mesto v pondelok o 20:30 vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity. Všetky záchranné zložky preto počas noci monitorovali jednotlivé lokality a v kritických úsekoch, v ktorých to bolo nevyhnutné, postavili protipovodňové bariéry. Členovia povodňovej komisie mesta spolu s príslušníkmi mestskej polície aktuálne zisťujú vzniknuté škody priamo v teréne.

„Situáciu sme sledovali počas celej noci a pokračujeme od skorého rána. Pravidelne zasadá povodňová komisia mesta a v súčinnosti so Slovenským vodohospodárskym podnikom a HaZZ vyhodnocujeme stav vo všetkých mestských častiach. Obyvateľov žiadame, aby prípadné problémy a vzniknuté škodové udalosti nahlasovali na známej linke mestskej polície 159. So záchrannými zložkami sa ich budeme snažiť priebežne odstraňovať. Podľa informácií od vodohospodárov a Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa situácia mala okolo obeda upokojiť a Hron by nemal kulminovať,“ informuje primátor s tým, že krízový štáb mesta sa zároveň snaží v teréne zabezpečiť všetkým záchranným zložkám teplý čaj, kávu a polievku.


Meteorológovia varujú pred povodňami, pre viaceré okresy Slovenska vydali výstrahu tretieho stupňa


Meteorológovia varujú pred povodňami z trvalého dažďa vo viacerých okresoch. Hydrologickú výstrahu tretieho stupňa vyhlásili v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok a Žilina v okolí rieky Rajčanka.


Tretí rizikový stupeň platí aj pre okresy Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Banská Bystrica, Levice – východ, Košice okolie v okolí rieky Hornád a Trebišov v okolí rieky Roňava.


Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke.


Druhý rizikový stupeň vyhlásil SHMÚ v okresoch Liptovský Mikuláš, Žilina – sever, Čadca, Kysucké nové meste, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nitra, Zlaté Moravce, Partizánske, Levice – západ, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Revúca, Rožňava, Sabinov a Prešov na rieke Torysa. V mnohých ďalších okresoch platí riziko prvého stupňa pred povodňami.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieVýstrahu druhého stupňa pred dažďom meteorológovia vyhlásili v okrese Kežmarok, Poprad a Tvrdošín. „Vzhľadom na predchádajúce zrážky a nasýtenosť povodí predstavuje tento úhrn zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ skonštatoval SHMÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie