• Dnes je: Štvrtok 05. augusta 2021 meniny má Hortenzia

Pôvod koronavírusu stále nie je jasný. Olej do ohňa môže priliať tajná správa amerického národného laboratória

Pôvod koronavírusu stále nie je jasný. Olej do ohňa môže priliať tajná správa amerického národného laboratória

Americké federálne laboratórium vlani zistilo, že koronavírus môže mať pôvod v čínskom laboratóriu.

Boj s pandémiou už od jej začiatku sprevádza jedna zásadná otázka – odkiaľ sa vírus zobral.

Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) strávil v čínskom meste Wu-chan štyri týždne a skúmal pôvod vírusu. V marcovej správe uviedli, že pravdepodobne prešiel na človeka zo zvieraťa.

Proti tomu sa stále ozývajú kritické hlasy, podľa ktorých nie je vylúčené, že vírus sa dostal do sveta z laboratória v spomínanom meste.

Utajovaný dokument

Americký The Wall Street Journal v pondelok zverejnil správu, podľa ktorej americké vládne laboratórium uviedlo, že hypotéza o laboratórnom pôvode koronavírusu stojí za ďalšie vyšetrovanie.


Informácie mu potvrdili nemenované osoby, ktoré majú mať poznatky o stále utajovanom dokumente. Podľa denníka kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory pripravilo správu o koronavíruse v máji 2020.

Počas posledných mesiacov úradu Donalda Trumpa ju malo k dispozícii v rámci vyšetrovania pôvodu vírusu aj americké ministerstvo zahraničných vecí.


Republikáni, vrátane Trumpa, zastávali názor, že vírus sa dostal medzi ľudí v dôsledku „nešťastnej udalosti v laboratóriu“.

Skúmanie pôvodu a vývoja vírusu

Lawrence Livermore National Laboratory skúmalo genomickú analýzu vírusu, no záverečnú správu zatiaľ nezverejnilo. K prípadu sa odmieta vyjadriť.


Vedci sa pri skúmaní genetického zloženia snažia zistiť pôvod a vývoj vírusu.

Niekdajší úradník zapojený do vyšetrovania ministerstva povedal, že štúdiu považovali za dôležitú, pretože ju pripravilo rešpektované laboratórium.


Laboratórna hypotéza sa v tom čase líšila od prevládajúceho názoru, že vírus sa dostal na človeka cez infikované zviera.

Biden chce poznať pravdu

Americký prezident Joe Biden koncom mája nariadil predstaviteľom spravodajských služieb zdvojnásobiť snahy týkajúce sa vyšetrenia pôvodu vírusu. Nemajú pritom vynechať žiadnu možnosť, ktorá by akokoľvek súvisela s laboratóriom v meste Wu-chan.


Šéf Bieleho domu zároveň nariadil národným laboratóriám, aby asistovali pri vyšetrovaní. Nespomenul však pritom výslovne kalifornské stredisko.


Spravodajské služby majú tiež pripraviť konkrétny zoznam otázok, ktoré pošlú čínskej vláde.

Potom príde na rad ázijská veľmoc, ktorej stanovisko voči zodpovednosti za pandémiu mnohí kritizujú. Biden vyzval Čínu, aby naplno spolupracovala s medzinárodným vyšetrovaním pôvodu pandémie.

Vyšetrovanie spravodajských služieb

Prezident požiadal americké spravodajské služby, aby mu predstavili spoločnú správu do 90 dní. Následne ju plánuje zverejniť.

Aj spravodajci pracujú s doterajšími dvoma scenármi o pôvode vírusu. Samotný Biden povedal, že zatiaľ neexistujú dostatočné dôkazy, ktoré by jasne potvrdili alebo vyvrátili jednu z týchto teórií.


Vyzval Čínu, aby poskytla všetky relevantné dáta a dôkazy. „Spojené štáty budú aj naďalej spolupracovať s rovnako rozmýšľajúcimi partnermi z celého sveta, ktorí tlačia na Čínu, aby sa zapojila do úplného, transparentného medzinárodného vyšetrovania založeného na dôkazoch,“ povedal.

WHO nemôže tlačiť na Čínu

Šéf WHO pre núdzové situácie Mike Ryan v pondelok povedal, že organizácia nemôže prinútiť Čínu, aby prezradila viac dát o pôvode vírusu. Zároveň dodal, že navrhne štúdie potrebné na pochopenie toho, kde sa vírus „dostal na vyšší level“.


Spojené štáty americké podporili nové vyšetrovanie v Číne.

Vo vedeckom žurnále Science nedávno zverejnili žiadosť 18 prominentných biológov, ktorí tvrdia, že doterajšie vyšetrovanie WHO nepreukázalo dostatočne pôvod vírusu.


Upozornili na fakt, že nemajú žiaden dôkaz o tom, že by vírus naozaj „preskočil“ zo zvieraťa na človeka.


Podozrenie vzbudzuje aj fakt, že v čínskom Wu-chane, kde sa vírus začal šíriť, funguje laboratórium na skúmanie vírusov podobných SARS-CoV-2. Čínski vedci však tvrdia, že žiaden únik nenastal.


Odborníci požadujú úplne nezávislé vedecké prešetrenie.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie