• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Pôvod COVIDU-19 v čínskom laboratóriu je podľa expertov WHO nepravdepodobný, preskúmali aj iné teórie

Pôvod COVIDU-19 v čínskom laboratóriu je podľa expertov WHO nepravdepodobný, preskúmali aj iné teórie

Výskum prísne kontrolovala čínska vláda

Expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Peter Ben Embarek, odborník na bezpečnosť potravín a živočíšne choroby, tvrdí, že pôvod koronavírusu v čínskom laboratóriu je nepravdepodobný a s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu.

Vedci WHO strávili niekoľko týždňov v čínskom Wu-chane, odkiaľ koncom predvlaňajška začali hlásiť prvé prípady koronavírusu.

Návšteve prechádzali niekoľkomesačné rozhovory a Čína ju napokon odsúhlasila až pod vplyvom obrovského medzinárodného tlaku. Peking však naďalej odmieta výzvy na prísne nezávislé vyšetrovanie.

Experti skúmali aj teóriu o netopieroch

Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom.


Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov


Väčšina expertov sa ešte pred oficiálnou návštevou tímu expertov WHO v Číne domnievala, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorého úlohou bolo preskúmať aj túto teóriu.

Výskum prísne kontrolovala čínska vláda

Agentúra AP nedávno pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi.


Monitorovala všetky zistenia vedcov a tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami naznačujúcimi, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne.


Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Vo Wu-chane vyšetrujú pôvod covidu. Podľa Šándora je to zbytočné, Čínu viní z utajovania informácií

Epidemiológ očakáva ďalšiu pandémiu. Otázka nie je, či príde, ale kedy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie