• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Povinné testovanie každý týždeň porušuje ľudské práva, plánujú sa obrátiť na Ústavný súd SR.

Povinné testovanie každý týždeň porušuje ľudské práva, plánujú sa obrátiť na Ústavný súd SR.

Inštitút ľudských práv: Pripravujeme ústavnú sťažnosť a začali sme komunikovať s Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP). Tieto predpisy sú celkom zjavne v rozpore ako so zdravým rozumom, tak aj s Ústavou a sú prejavom svojvôle vlády.

Povinné testovanie na týždennej báze porušuje ľudské práva. Tvrdí to mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP). Podľa analýzy pravidiel, ktoré majú vstúpiť do platnosti od pondelka (8. 2.), zistil inštitút viacero možných porušení ľudských práv zo strany štátu.

Ako v informoval riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher, plánujú sa obrátiť na Ústavný súd SR.

Zdôraznil, že dočasné obmedzenie niektorých ľudských práv a slobôd z dôvodu ochrany života a zdravia nie je ich porušením. Poukázal na to, že denne ochoreniu COVID-19 podľahnú desiatky ľudí a v nemocniciach sú tisícky vážne chorých.


"Vláda a parlament môžu a robia správne, že niektoré práva a slobody obmedzujú. Obmedzovanie ľudských práv a slobôd však musí priamo súvisieť s účelom, teda bojom proti pandémii a musí rešpektovať integritu každej osoby," uviedol Weisenbacher.

Inštitút ľudských práv sa plánuje obrátiť na Ústavný súd SR

IĽP podľa neho pripravuje ústavnú sťažnosť. Začalo tiež komunikovať s Európskym súdom pre ľudské práva. Zdôraznil, že predpisy sú v rozpore ako so zdravým rozumom, tak aj s Ústavou SR a sú prejavom svojvôle vlády.

Podľa koordinátorky analýzy Aleny Krempaskej je zákaz pohybu v prírode či individuálnych športov pre osoby bez testu neadekvátnym a disproporčným zásahom do ľudských práv a slobôd. "Množstvo ľudí pracuje z domu alebo sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť, a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť na testovaní. Práve, naopak, účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje," povedala.

IĽP: Povinné testovanie každý týždeň porušuje ľudské práva

Právnička Andrea Salibová doplnila, že dobrovoľnosť znamená absenciu sankcie. Myslí si, že ak sa ľuďom, ktorí pracujú z domu, zakáže bez testu vychádzka do prírody, ide o trest. "Takéto opatrenie je plošné, disproporčné a podľa môjho názoru predstavuje neadekvátny zásah do ľudských práv a slobôd, a to aj v tejto pandemickej situácii," mieni.

Poukázala aj na nízku presnosť antigénových testov, ktorých výsledok môže podľa právničky dávať ľuďom bez príznakov falošný pocit, že sú negatívni, ich nemožno arbitrárne odlišovať od ľudí, ktorí sa na antigénovom teste nezúčastnili. "Je teda možné povedať, že vláda prostredníctvom Úradu verejného zdravotníctva SR porušuje ľudské práva," uzavrela.

Nič z tohto však nedáva základ na vyvolávanie Čl. 32 Ústavy

Právnik JUDr. Daniel Grejták dodáva: “Nič z tohto však nedáva základ na vyvolávanie Čl. 32 Ústavy, ktorý znie: „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave“. Pretože ten pokračuje nasledovne: „ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“. Všetci, kto tento Článok dnes vzývajú, sa dopúšťajú porovnateľne nerozumného správania ako členovia vlády. Odporúčam tomu, kto sa chce tejto neprávosti postaviť na odpor, aby sa obrátil na súd.”

Právny poriadok a Ústava pre srandu

“Vrcholne ma znepokojuje, že pre vládu začína byť právny poriadok a Ústava pre srandu a pod pláštikom rétoriky, že sme vo vojne, si tu teraz robí s ľuďmi, čokoľvek chce. Existujú dôvodné podozrenia, že niektoré nariadenia a predpisy sú protiprávne a niektoré v rozpore s Ústavou. Dúfam, že ich čoskoro preskúmajú príslušné súdy, lebo ak nie, môžeme byť neskôr veľmi nemilo prekvapení, kam až bude vláda s premiérom schopná v tejto svojvôli zájsť,” upozornil Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba.Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov

Slováci sa testovali hlavne kvôli certifikátu do práce, nedôvera k vláde ovplyvnila účasť

Frustrácia Slovákov je čoraz viac citeľná, predčasné voľby však podľa politologičky nehrozia


Počasie