• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Potravinársky priemysel vo Veľkej Británii čelí kríze, vyvolali ju rastúce náklady na energie

Potravinársky priemysel vo Veľkej Británii čelí kríze, vyvolali ju rastúce náklady na energie

Vysoké ceny zemného plynu, pre ktoré hlavný britský producent potravinárskeho oxidu uhličitého minulý týždeň zastavil výrobu, ohrozujú dodávky mäsa, hydiny a balených produktov.

21.9.2021 (Webnoviny.sk) - Britská vláda sa snaží nájsť spôsob, ako zabrániť nedostatku mäsových produktov, hydiny a balených potravín v čase, keď potravinársky priemysel čelí kríze vyvolanej prudko rastúcimi nákladmi na energie.

Zastavenie prevádzky pre vysoké ceny plynu

Minister obchodu Kwasi Kwarteng uviedol, že rokuje so spoločnosťou CF Industries, ktorá je v krajine hlavným dodávateľom potravinárskeho oxidu uhličitého. Ten sa používa pred porážkou zvierat, pri konzervovaní ovocia a zeleniny alebo výrobe šumivých nápojov. Spoločnosť minulý týždeň vzhľadom na vysoké ceny zemného plynu zastavila prevádzku vo svojich britských závodoch.

Veríme, že sa nám dnes podarí niečo vyriešiť a v najbližších dňoch rozbehnúť výrobu... Môže si to vyžiadať určitú cenu. Stále ešte dolaďujeme podrobnosti. Stále hľadáme plán,“ povedal Kwarteng pre BBC.

Zvýšený dopyt po energiách

Tlak na britský potravinársky priemysel patrí k viditeľným dopadom prudkého nárastu cien zemného plynu v čase, keď sa svetová ekonomika zotavuje z pandémie, čo zvyšuje dopyt po energiách. Veľkoobchodné ceny plynu sa v Spojenom kráľovstve tento rok strojnásobili.

Spoločnosť CF Industries získava oxid uhličitý ako vedľajší produkt pri výrobe hnojív. Firma 15. septembra oznámila, že zastavuje výrobu vo svojich dvoch britských závodoch a nevie odhadnúť, kedy ju obnoví.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie