• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Postrelený holandský novinár Peter R. de Vries podľahol svojim zraneniam, obvinený je aj Poliak

Postrelený holandský novinár Peter R. de Vries podľahol svojim zraneniam, obvinený je aj Poliak

Novinára postrelili 6.

15.7.2021 (Webnoviny.sk) - Známy holandský investigatívny novinár Peter R. de Vries, ktorého minulý týždeň postrelili v Amsterdame, zomrel. Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na jeho rodinu informovali holandské médiá. Rodina vo vyhlásení uviedla, že žurnalista zomrel v prítomnosti svojich najbližších a požiadala o súkromie, aby mohli „pokojne spracovať jeho smrť“.

Venoval sa podsvetiu

Šesťdesiatštyriročného De Vriesa, ktorý bol známy predovšetkým pre svoje nebojácne príspevky o holandskom podsvetí, postrelili 6. júla po tom, ako sa zúčastnil na pravidelnej televíznej šou. V spojitosti so streľbou úrady zatkli dvoch podozrivých.

Podozrivý strelec je podľa polície 21-ročný Holanďan, zatiaľ čo 35-ročný Poliak žijúci v Holandsku je obvinený zo šoférovania únikového auta. Holandský kráľ Viliam Alexander minulý týždeň označil streľbu na De Vriesa za „útok na žurnalistiku, základný kameň nášho konštitučného štátu, a teda aj útok na právny štát“.

Na streľbu reagovala aj Európa

Úmrtie zarezonovalo aj inde v Európe, kde vraždy novinárov na Slovensku a Malte z ostatných rokov vyvolali obavy o bezpečnosť žurnalistov vo vyvinutých demokratických spoločnostiach.

„Mohli by sme nesúhlasiť s mnohým, čo vidíme v našich médiách, ale musíme súhlasiť s tým, že novinári vyšetrujúci potenciálne zneužitie moci nie sú hrozbou, ale prínosom pre naše demokracie a naše spoločnosti,“ povedala minulý týždeň predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v europarlamente.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie