• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Postihovanie za korupciu sa na Slovensku rozhýbalo, Transparency International sa však obáva situácie po voľbách

Postihovanie za korupciu sa na Slovensku rozhýbalo, Transparency International sa však obáva situácie po voľbách

„Opozícia v súvislosti s vyšetrovaniami dokonca rozpráva o politických snahách o jej likvidáciu," poznamenáva TIS.

7.8.2023 (SITA.sk) - Za korupciu sú pred súd čoraz častejšie postavené i vyššie šarže a jej postihovanie sa rozhýbalo. Vyplýva to z analýzy viac než troch stoviek súdnych rozhodnutí vydaných protikorupčným Špecializovaným trestným súdom počas posledných troch rokov. Rozhodnutia zozbierala a preštudovala Transparency International Slovensko (TIS) a výsledky priblížila v statuse na sociálnej sieti.

Najviac trestov v histórii, a to 224, bolo uložených v roku 2022. TIS poznamenala, že oslobodením pred Špecializovaným trestným súdom končí len päť percent všetkých vecí.

Prípady Kováčik, Gašparovič aj Vičan

Medzi odsúdenými nájdeme nielen policajtov a štátnych úradníkov, ale aj starostov, sudcov a tiež špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý mal stáť pri potieraní korupcie v prvej línii," uviedla organizácia.

TIS tiež poukázala na to, že sa zvýšil aj počet nepodmienečných trestov. V štyroch prípadoch boli vymerané tresty vo výške desať a viac rokov. Išlo o prípady Kováčik, Gašparovič, Vičan a Kučerka. Organizácia poznamenala, že v troch z nich boli tresty zrevidované pod spomínanú hranicu Najvyšším súdom SR.

Nedostatočná transparentnosť

Za jeden z pretrvávajúcich problémov označila TIS nedostatočnú transparentnosť, a to obzvlášť pri spolupracujúcich obvinených, čo podľa organizácie spôsobuje, že kauzy sú ľahko spochybniteľné, napríklad aj politikmi.

Viac pozornosti zo strany autorít by si zaslúžili aj polemiky, ktoré vo verejnosti často vzbudzuje výška uložených trestov. Debaty o znižovaní sadzieb za korupciu však po analýze dát stoja na vode," tvrdí TIS.

Vývoj po predčasných parlamentných voľbách

Za rizikový považuje TIS aj vývoj po predčasných parlamentných voľbách vzhľadom na to, že niektorí politici dlhodobo útočia na orgány činné v trestnom konaní a justíciu a spochybňujú ich.

Ak máme v potieraní korupcie, ktorá je ako ukazujú kauzy stále obrovským problémom Slovenska, uspieť, diať sa tak musí bez politických zásahov. Tie môžu prichádzať nielen v podobe škodlivej legislatívy, ale aj cez inštitucionálne a personálne kroky," vystríha TIS.

Obavy o spravodlivosť

Garantovať nezávislosť polície, prokuratúry a súdov je podľa nich o to dôležitejšie, že momentálne na súdy smeruje, prípadne sa na nich rieši, niekoľko ďalších exponovaných káuz, ktoré sa týkajú vplyvných politikov alebo ich nominantov.

Organizácia poukazuje aj na to, že v súčasnosti vládnu pri téme korupcie rozpaky, hoci pred voľbami v roku 2020 to bola jedna z hlavných tém predvolebnej kampane a v médiách sa následne objavovali detaily o vyšetrovaní káuz týkajúcich sa korupcie. „Opozícia v súvislosti s vyšetrovaniami dokonca rozpráva o politických snahách o jej likvidáciu," poznamenáva TIS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie