• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Poslanci za SaS predložili do parlamentu návrh zákona o životnom partnerstve

Poslanci za SaS predložili do parlamentu návrh zákona o životnom partnerstve

Zároveň poukazujú na to, pre páry rovnakého pohlavia v súčasnosti neexistuje žiadna právne upravená forma spolužitia.

17.4.2023 (SITA.sk) - Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) predložili do parlamentu návrh zákona o životnom partnerstve. Pre páry rôzneho aj rovnakého pohlavia prináša možnosť deklarovať medzi sebou a pred spoločnosťou svoj trvalý zväzok.

Vylúčené dvojité partnerstvo

Podľa návrhu by životné partnerstvo mohli uzavrieť osoby, z ktorých je aspoň jedna občanom Slovenskej republiky. Na rozdiel od manželstva nie je stanovená žiadna výnimka pre uzatváranie partnerstva pre osoby mladšie ako 18 rokov. Vylučuje sa tiež dvojité partnerstvo alebo kombinácia partnerstva s manželstvom jednej osoby.

Návrh zákona stanovuje zachovanie rodičovských práv a povinnosti partnerov voči ich dieťaťu vrátane vyživovacej povinnosti a možnosti zverenia dieťaťa do osobnej starostlivosti.

Zavádza sa možnosť zveriť dieťa po smrti rodiča, registrovaného partnera, do starostlivosti druhého partnera. Uzavretie partnerstva by bolo zároveň predpokladom vzniku bezpodielového spoluvlastníctva, ktoré by sa však zároveň dalo aj vylúčiť súhlasným vyhlásením budúcich partnerov.

Podpora hodnôt

„Priznanie určitých práv, ale aj stanovenie určitých povinností partnerom v životnom partnerstve, posilní nielen ich občianske a ľudské práva ako jednotlivcov, ale predovšetkým posilní ich motiváciu zotrvať v dlhodobom partnerstve založenom na vzájomnej láske, úcte, starostlivosti a podpore, čo sú hodnoty, ktoré by sme v spoločnosti mali podporovať,“ uvádza sa v zdôvodnení návrhu, ktorý predložili Mária Kolíková, Janka Bittó Cigániková, Ondrej Dostál a Tomáš Lehotský z klubu SaS.


Pre páry rôzneho pohlavia je podľa predkladateľov vytvorenie inštitútu životného partnerstva vhodné preto, že „inštitút manželstva sa môže javiť ako príliš limitujúci napriek tomu, že daný pár chce byť trvalým zväzkom".

Účinnosť zákona navrhujú od 1. januára 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie