• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Poslanci NR SR môžu pracovať aj s pozitívnym testom na COVID-19, Fico upozorňuje na hrozbu väzenia

Poslanci NR SR môžu pracovať aj s pozitívnym testom na COVID-19, Fico upozorňuje na hrozbu väzenia

Nezaradení poslanci NR SR a členovia strany Hlas – sociálna demokracia sa odmietajú zúčastniť na pondelkovej parlamentnej schôdzi.

Prezidentka SR, člen vlády SR či poslanec Národnej rady SR môžu vykonávať svoju prácu aj po tom, čo sa sami nakazili ochorením COVID-19 či sa s pozitívnym človekom na toto ochorenie stretli.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorú zverejnilo Ministerstvo vnútra SR na svojej stránke.

Svoju prácu môžu robiť za predpokladu, že nemajú klinické príznaky ochorenia a svojou absenciou na pracovisku môžu vážne ohroziť zabezpečenie chodu štátu, prípadne je ich účasť nevyhnutná pri riešení mimoriadnych úloh.

Bez klinických príznakov

Medzi ďalšie osoby v osobitnom režime patrí generálny prokurátor SR, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR, verejná ochrankyňa práv a predseda Ústavného súdu SR.

Osoby v osobitnom režime môžu pracovať za podmienky, že budú používať respirátor typu FFP2 bez výdychového ventilu, alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom. Dezinfikovať musia iba prostriedkami s plným virucídnym účinkom a používať by mali rukavice. Tiež by mali obmedziť svoj pohyb po pracovisku na najmenšiu možnú mieru. Stravovať by sa mali bez prítomnosti iných osôb, respektíve za prítomnosti iných pozitívnych osôb, ktoré nemajú klinické príznaky ochorenia.

Osobitný režim platí aj pre smetiarov

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) pristúpil k stanoveniu pravidiel pre osoby v osobitnom režime po zhoršení pandemickej situácie na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. Podotkla, že osobitný režim fungovania vybraných povolaní v čase pandémie existuje a ÚVZ SR ho v novej vyhláške bližšie opisuje a špecifikuje. Robí tak podľa nej na základe opakovaných otázok a s tým súvisiacich nejasností z praxe.

„Vírus preniká do všetkých sfér života a vrstiev populácie, preto bolo absolútne nevyhnutné nájsť spôsob, ako s čo možno najnižším epidemiologickým rizikom zachovať chod štátu a zabrániť paralýze kritickej infraštruktúry,“ objasnila.


Zároveň poukázala na to, že osobitný režim neplatí iba pre predstaviteľov výkonnej či zákonodárnej moci, ale je platný aj pre zdravotníkov, pracovníkov v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike. Medzi osoby so špeciálnym režimom patria aj hasiči, policajti, cestári či osoby zabezpečujúce odvoz odpadu.

Poslanec NR SR Miroslav Kollár (Za ľudí) uviedol, že vláda a vedenie parlamentu nemalo nikdy dostať poslancov do situácie, keď musia na rokovanie prísť osobne aj napriek pozitivite na koronavírus. Vo svojom statuse na sociálnej sieti poukázal na to, že na prípravu online rokovania a hlasovania upozorňovali jeho kolegovia zo strany Tomáš Valášek a Juraj Šeliga vedenie parlamentu ešte v apríli 2020.


Podľa Kollára je zbytočný aj časový stres schvaľovania niektorých legislatívnych riešení, keďže o problémoch s predlžovaním núdzového stavu sa vie niekoľko mesiacov. Zároveň napísal, že ráno mal negatívny test na COVID-19 a po rokovaní parlamentu pôjde pravdepodobne do dobrovoľnej karantény.

Trestnoprávnu zodpovednosť nemožno obchádzať

Opozičný poslanec Robert Fico (Smer-SD) vo svojom profile na sociálnej sieti tvrdí, že každému poslancovi NR SR, ktorý je pozitívny na COVID-19 a príde v pondelok 28. decembra na rokovanie pléna, hrozí väzenie od štyroch do desiatich rokov pre trestný čin šírenia nebezpečnej a nákazlivej ľudskej choroby.

V nedeľu večer vyhláškou hlavného hygienika bolo umožnené poslancom národnej rady prísť do parlamentu na mimoriadnu schôdzu, aj keď sú pozitívni na covid 19 alebo boli v kontakte s pozitívnou osobou. Je to obrovská nehoráznosť a fašistické správanie sa vlády I. Matoviča. Upozorňujem, že každý poslanec NR SR, ktorý príde dnes do národnej rady a je pozitívny na covid 19, sa dopúšťa trestného činu šírenia nebezpečnej a nákazlivej ľudskej choroby, za ktorý mu hrozí 4 až 10 rokov. Vyzývam generálneho prokurátora, aby vysvetlil vládnej koalícii, že obyčajnou vyhláškou hygienika nemôžu obchádzať trestnoprávnu zodpovednosť poslancov NR SR.

Zdroj: Robert Fico

Zbytočný časový stres

Zároveň vyzval generálneho prokurátora, aby vládnej koalícii vysvetlil, že vyhláškou hlavného hygienika nemožno obchádzať trestnoprávnu zodpovednosť poslancov parlamentu.

Nezaradení poslanci NR SR a členovia strany Hlas – sociálna demokracia sa odmietajú zúčastniť na pondelkovej parlamentnej schôdzi. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uviedla nezaradená poslankyňa NR SR a členka strany Ľubica Laššáková.


Vysvetlila, že uvedené zvolanie na rokovanie do parlamentu k vyhláseniu núdzového stavu je arogantné a neslušné. Strana tiež vníma ako neprípustné, aby hlavný hygienik vydal vyhlášku, ktorá umožní zdravotne rizikovým poslancom zúčastniť sa na rokovaní.

Mikas novou vyhláškou prekročil čiaru a Pellegrini ho vyzval, aby odstúpil z funkcie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie