• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Poslanci BSK schválili ideový zámer zdravotníckeho kampusu Bory, súčasťou bude aj cvičná nemocnica

Poslanci BSK schválili ideový zámer zdravotníckeho kampusu Bory, súčasťou bude aj cvičná nemocnica

Novovybudovaná Nemocnica Bory - Penta Hospitals v Bratislave.

Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na piatkovom zastupiteľstve schválili ideový zámer Zdravotníckeho kampusu Bory. Ten majú postaviť pri novej Nemocnici Bory a slúžiť bude ako výučbové a vedecko-výskumné centrum pre stredné zdravotnícke školy, Slovenskú zdravotnícku univerzitu, ale aj lekárov z praxe.

Cvičná nemocnica

Jeho hlavným cieľom bude podľa samosprávy vybudovanie jedného územia pre vzdelávaciu infraštruktúru a celoživotné vzdelávanie. Súčasťou projektu má byť tiež takzvaná cvičná nemocnica.

Po schválení ideového zámeru zastupiteľstvom budú pokračovať s prípravou architektonickej štúdie spolu s dokumentáciou pre stavebný zámer, ktorá bude obsahovať podklady pre posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) a návrh rozpočtu. Projektový zámer bude predložený na schválenie Zastupiteľstvu BSK najneskôr do konca tohto roka. Projekt má byť financovaný zo zdrojov Programu Slovensko 2021-2027.

Zdravotnícky kampus

Kampus by mal vytvoriť zázemia pre klinické odbory (Praktická sestra, Zdravotnícky záchranár, Diplomovaná všeobecná sestra, Sanitár) či technické odbory(Zdravotnícky laborant, Farmaceutický laborant, Očný optik, Ortopedický technik, Zubný asistent, Zubný technik).

Kapacita zdravotníckeho kampusu by mala byť na úrovni 1200-1600 žiakov, pričom počty žiakov v jednotlivých odboroch budú reflektovať odhadovanú potrebu trhu práce a trend demografického vývoja. Nosným študijným odborombude odbor praktická sestra, ktorý je najnedostatkovejším.

Priestor na vzájomnú spoluprácu

Ambíciou BSK je vybudovať vzdelávaciu inštitúciu v rámci výchovy zdravotníckeho personálu a centrum celoživotného vzdelávaniapre všetky akreditované zdravotnícke odbory v sústave študijných a učebných odborov na úrovni stredoškolského vzdelávania, okrem odborov asistent výživy, masér a diplomovaný fyzioterapeut, ktoré budú súčasťou Kampusu zdravia a športu v Petržalke. Obidva stredoškolské kampusy sa budú obsahovo aj špecializáciou líšiť.


„Budú však vytvárať priestor na vzájomnú spoluprácu, synergické prepájanie aktivít a komplexný rozvoj zdravotníctva,“ konštatuje BSK.

Vzdelávacie centrum na Boroch

BSK chce vybudovaním kampusu riešiť problémy s narastajúcim počtom obyvateľov v kraji a s tým súvisiacimi zvyšujúcimi sa nárokmi na zdravotnícku starostlivosť. SMART školu – integrované špecializované vzdelávacie centrum na Boroch vybuduje v spolupráci s Penta Hospitals International a Slovenskou zdravotníckou univerzitou.


„Takýto kampus bude mať komplexnú infraštruktúru postavenú na princípoch zelených a energeticky efektívnych opatrení, digitalizácie a inkluzívneho vzdelávania. Mimo vzdelávacieho procesu škola bude slúžiť komunite na športové, kultúrne alebo spoločenské účely,“ poznamenala riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová. Prevádzka kampusu má byť spustená po roku 2027.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie