• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Posilňujúce dávky vakcín proti COVID-19 sú naďalej potrebné, tvrdí skupina odborníkov z WHO

Posilňujúce dávky vakcín proti COVID-19 sú naďalej potrebné, tvrdí skupina odborníkov z WHO

Očkovanie, vrátane posilňujúcich dávok, je podľa odborníkov obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorým hrozí závažné ochorenie.

Skupina odborníkov, ktorú zvolala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), v utorok uviedla, že „silne podporuje naliehavý a široký prístup“ k posilňujúcim dávkam vakcín proti ochoreniu COVID-19.

WHO vo vyhlásení informovala, že jej odborná skupina dospela k záveru, že v čase, keď vo svete koluje vysoko nákazlivý variant koronavírusu omikron, očkovanie schválenými vakcínami poskytuje vysokú úroveň ochrany proti vážnemu priebehu ochorenia a úmrtiu v dôsledku nákazy.

Dôležité pre ohrozených ľudí

Očkovanie, vrátane posilňujúcich dávok, je podľa odborníkov obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorým hrozí závažné ochorenie.

Vyhlásenie odbornej skupiny mení doterajší postoj WHO, ktorá trvala na tom, že posilňujúce dávky nie sú potrebné a prispievajú k vakcínovej nerovnosti vo svete.

Omikron naďalej monitorujú

WHO uviedla, že pokračuje v monitorovaní globálneho šírenia omikronu vrátane jeho subvariantu BA.2, pri ktorom je zdokumentované, že opätovne infikoval niektorých ľudí po prvom prípade nákazy omikronom. Výskum o jeho závažnosti je zmiešaný, ale zdá sa, že vakcíny sú proti nemu účinné.


Keďže sú však doterajšie vakcíny založené na kmeni koronavírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v čínskom Wu-chane pred tromi rokmi, a vírus sa neprestajne vyvíja, WHO poznamenala, že je veľmi pravdepodobné, že súčasné vakcíny bude potrebné upraviť.

Koronavírus na Slovensku slabne, epidemická situácia sa vyvíja naďalej pozitívne

Epidemická situácia sa na Slovensku vyvíja pozitívne. Ako po stredajšom rokovaní vlády uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, denne pribúda okolo 13-tisíc prípadov, zastavil sa rast počtu hospitalizácií a klesá aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Ako ďalej zdôraznil, pokles je viditeľný naprieč celým Slovenskom. „Ešte v ôsmich okresoch dochádza k rastu prípadov, ale v 61 okresoch je pokles viac ako 10 percent,“ priblížil Mišík.


Zlepšenie situácie pritom Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje pri všetkých vekových kategóriách, teda aj pri ľuďoch nad 60 rokov. Pozitívne správy prichádzajú aj v rámci výjazdov záchraniek k pacientom s ochorením COVID-19.


„Prvýkrát v rámci vlny omikron vidíme pokles počtu výjazdov záchraniek, za uplynulý týždeň ich bolo menej ako 1 800,“ uviedol Mišík. Mierny nárast je ešte v Trnavskom kraji, všade inde zaznamenal rezort pokles alebo stabilný počet.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie