• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Poruchy autistického spektra by mali byť už tiež zahrnuté do zákona o sociálnom poistení

Poruchy autistického spektra by mali byť už tiež zahrnuté do zákona o sociálnom poistení

Novelou zákona sa stanoví aj percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri týchto chorobách.

28.5.2021 (Webnoviny.sk) - Od začiatku novembra tohto roka sa má v zákone o sociálnom poistení doplniť príloha, upravujúca percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, o novú skupinu duševných chorôb.

Ide o poruchy autistického spektra, ako sú detský autizmus, atypický autizmus, Rettov syndróm či Aspergerov syndróm.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložila skupina koaličných poslancov do parlamentu.

Pokles schopnosti

Percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je dôležitá pri posúdení nároku na invalidný dôchodok a stanovení jeho výšky.

Cieľom navrhovaného doplnenia je predísť nutnosti porovnania niektorých chorôb s inou chorobou, ktorá je svojím funkčným dopadom najviac porovnateľná," uviedli predkladatelia.

Prehodnotenie invalidity

Novelou zákona sa má v súvislosti s doplnením prílohy stanoviť pre Sociálnu poisťovňu povinnosť prehodnotiť trvanie invalidity v najbližšej lehote kontrolnej lekárskej prehliadky uskutočnenej po 31. októbri 2021 u tých poistencov, ktorým bol právoplatne priznaný invalidný dôchodok do 31. októbra 2021.

Tí poistenci, ktorým lehotu kontrolnej lekárskej prehliadky posudkový lekár neurčil, budú mať možnosť požiadať o prehodnotenie trvania invalidity.


Po prehodnotení trvania invalidity a určení miery poklesu vykonávať zárobkovú činnosť podľa novej právnej úpravy účinnej od 1. novembra 2021, Sociálna poisťovňa rozhodne o invalidnom dôchodku v štandardných procesných lehotách," dodali koaliční poslanci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie