• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Poprední vedci žiadajú nové prešetrenie pôvodu SARS-CoV-2. Na rozdiel od WHO nevylučujú laboratórny pôvod

Poprední vedci žiadajú nové prešetrenie pôvodu SARS-CoV-2. Na rozdiel od WHO nevylučujú laboratórny pôvod

Podozrenie vzbudzuje aj fakt, že v čínskom Wu-chane, kde sa vírus začal šíriť, funguje laboratórium na skúmanie vírusov podobných SARS-CoV-2.

Zhruba pred rokom mnohí odborníci považovali myšlienku, že by niekto mohol nový koronavírus „vypustiť“ z laboratória za konšpiračnú teóriu. No vírus stále zabíja ľudí a niektorí stále hľadajú tú správnu teóriu o jeho pôvode.

Vedecká žiadosť

Vo vedeckom žurnále Science zverejnili správu, pod ktorú sa podpísalo 18 prominentných biológov, vrátane jedného z najuznávanejších výskumníkov koronavírusov na svete Ralph Baric. Žiadajú nové prešetrenie pôvodu vírusu.

Biológovia chcú, aby čínske laboratóriá a agentúry sprístupnili ich záznamy na nezávislé posúdenie. „Kým nebudeme mať dostatočné dáta, musíme brať vážne teórie týkajúce sa prírodnej i laboratórnej cesty,“ vyjadrili sa v liste.


Za iniciatívou stoja mikrobiológ David Relman zo Stanford University a virológ Jesse Bloom z University of Washington.

Závery WHO nie sú dostatočné

Vychádzali pritom z nedávnej analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorej vírus prenieslo z netopiera na človeka iné zviera. Laboratórny pôvod označila za „extrémne nepravdepodobný“.

Tento záver však podľa autorov listu nebol vedecky opodstatnený, pretože nenašli žiaden dôkaz o tom, ako sa vírus dostal zo zvieraťa na človeka.

Druhú možnosť pôvodu vírusu podľa nich analyzovali „len zbežne“ a v 313 stranách správe WHO sa jej venovali veľmi málo.


Známy epidemiológ z Harvard University Marc Lipsitch je jedným zo signatárov listu. Prezradil, že sa doteraz nezaoberal pôvodom vírusu, pretože téma bola príliš kontroverzná a radšej sa zameral na boj proti vírusu.

„Keď však WHO prišla so správou, ktorá vzbudzuje podozrivé tvrdenia o dôležitej téme, je na čase sa tým zaoberať,“ vyjadril sa.

Čína je proti

Podozrenie vzbudzuje aj fakt, že v čínskom Wu-chane, kde sa vírus začal šíriť, funguje laboratórium na skúmanie vírusov podobných SARS-CoV-2. Čínski vedci však tvrdia, že žiaden únik nenastal.


Ich zahraniční kolegovia teraz namietajú, že skutočné dôkazy môže priniesť len nezávislé vyšetrovanie, ktoré musí byť plne transparentné, objektívne, podložené dátami a odbornými posudkami.


Takisto by malo podliehať nezávislému dohľadu a minimalizovať vplyv konfliktu záujmov.

Hlavná vedecká pracovníčka zo spomínaného čínskeho laboratória reagovala na výzvu s tým, že podozrenia nie sú namieste a len zhoršia možnosť sveta reagovať na pandémiu.


„Určite to nie je akceptovateľné. Kto môže poskytnúť dôkaz, ktorý neexistuje?“ uviedla Š‘ Čeng-li.


Dodala, že ju čítanie listu týchto 18 prominentných vedcov zarmútilo a poškodí povesť aj prácu laboratória, ktoré sa podľa nej snaží skúmaním zvieracích vírusov zabrániť ďalším možným pandémiám.

Vhodná príležitosť na riadne prešetrenie

Odborníčka na biologickú bezpečnosť Megan Palmer zo Stanford University považuje list za dobrú príležitosť na objasnenie prípadu.


„V ideálnom prípade to môžeme chápať ako relatívne nekontroverzné volanie po tom, aby sme mali čo najviac jasno v niekoľkých hypotézach, ku ktorým máme málo dát,“ objasnila vedkyňa, ktorá nie je signatárkou listu.

Tento názor podporil aj Kenneth Bernard, epidemiológ, ktorý pôsobil ako expert na biologickú obranu v Bielom dome počas úradovania prezidentov Billa Clintona a Georgea W. Busha.


„List je vyvážený a veľmi dobre napísaný. Presne vystihuje názor každého inteligentného epidemiológa a vedca, ktorého poznám. Ak by sa ma spýtali, určite by som ho podpísal,“ vyjadril sa.

Predchádzajúce snahy

Na dôslednejšie preskúmanie laboratória predtým vyzvalo 26 vedcov a analytikov. Podľa nich tím WHO nemal na úplné a neobmedzené vyšetrovanie potrebný mandát a nezávislosť.


Etablovaní virológovia však list zamietali, keďže jeho signatári nemali „dostatočné odborné znalosti“.


Novej iniciatíve však podobný scenár nehrozí. Svojím podpisom ho podporila aj Akiko Iwasaki, imunologička z Yaleu, ktorá stála v čele výskumu reakcie imunitného systému na SARS-CoV-2.


Rovnako sa pridal aj virológ Ralph Baric z University of North Carolina, ktorý je považovaný za jedného z najväčších svetových odborníkov na koronavírusy. Je tiež priekopníkom genetickej manipulácie s takýmito vírusmi.

Ešte nie je neskoro

Dôležitý je aj fakt, že list publikovali v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov Science. David Relman prezradil, že niektorí signatári by sa pod list nepodpísali, „ak by ho publikovali napríklad v The New York Times“.


Pripúšťa, že aj keby sa nové vyšetrovanie uskutočnilo, nebudú už mať k dispozícii informácie, aké by mali „v prvý januárový týždeň roku 2020,“ teda na začiatku pandémie. „Stále si však myslím, že ešte nie je neskoro,“ dodal.


Marc Lipsitch tvrdí, že aj keby nová analýza neodhalila pôvod COVID-19, je potrebná oveľa väčšia kontrola výskumných laboratórií zaoberajúcich sa vírusmi, ktoré majú potenciál nekontrolovateľného šírenia.


Podľa neho nie je jediným cieľom prísť na pôvod tejto pandémie. „Chcel by som, aby sa pozornosť zamerala na reguláciu nebezpečných experimentov. Vidíme, čo nám všetkým môže priniesť pandémia,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie