• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa majú v priebehu piatich rokoch zdvojnásobiť

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa majú v priebehu piatich rokoch zdvojnásobiť

Súčasná legislatíva uprednostňuje zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré využívajú hnedé uhlie so slovenským pôvodom nad 30 percent ustanoveným osobitným poplatkovým režimom.

Parlament schválil novelu zákona, ktorá zvyšuje sadzby základných poplatkov tak, aby reflektovali negatívne vplyvy vypúšťania znečisťujúcich látok do ovzdušia a motivovali znečisťovateľov k znižovaniu emisií. Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sú podľa envirorezortu v súčasnosti neprimerane nízke a nezohľadňujú infláciu.

Zjednodušenie platenia poplatkov

Rezort chce týmto posilniť princíp „znečisťovateľ platí“, znížiť administratívnu záťaž a zjednodušiť platenie poplatkov či environmentálny prínos. Novelu zákona do Národnej rady SR predložilo ministerstvo životného prostredia.

V priebehu piatich rokov by sa tak mali poplatky zdvojnásobiť a do roku 2030 by sa mali zdvojnásobiť opätovne.

Okrem aktualizácie výšky sadzieb za znečisťujúce látky a určenie nábehového kompenzačného koeficientu rezort navrhol aj zvýšenie hranice minimálnej sadzby pre vznik poplatkovej povinnosti z doterajších 34 eur na 500 eur.

Emisné kvóty

Opatrením chce rezort znížiť počet poplatníkov a dosiahnuť, aby sa poplatky platili významnými znečisťovateľmi ovzdušia.


Poslanci taktiež schválili upustenie od poplatku za oxid uhoľnatý pre zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré sú zaradené do schémy obchodovania s emisnými kvótami. Týmto by sa malo predísť dvojitému spoplatňovaniu fosílneho uhlíka.


Súčasná legislatíva uprednostňuje zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré využívajú hnedé uhlie so slovenským pôvodom nad 30 percent ustanoveným osobitným poplatkovým režimom.

Oznámenie údajov o emisiách

Keďže parlament schválil pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca Tomáša Šudíka, nezaradeného poslanca Jaromíra Šíbla a poslanca Jána Szőllősa (OĽaNO), toto zvýhodnenie sa ponechá do konca roku 2024.


Parlament rovnako schválil zrušenie oznamovacej povinnosti, nakoľko za oznámenie bude považované oznámenie údajov o emisiách do Národného emisného informačného systému z veľkých a stredných zdrojov znečisťovania pre všetky znečisťujúce látky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie