• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Ponuka zánovných áut sa začína stabilizovať – výber je väčší, ceny sú ale vyššie

Ponuka zánovných áut sa začína stabilizovať – výber je väčší, ceny sú ale vyššie

Za prvý polrok slovenský trh ojazdených áut ponúkol 17 086 zánovných automobilov, teda o 5 148 viac ako v druhom polroku minulého roka.

31.7.2023 (SITA.sk) - Ponuka zánovných automobilov na európskom trhu začína pomaly rásť. Na slovenskom trhu bolo v prvom polroku tohto roku inzerovaných spolu 17 086 zánovných automobilov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim, druhým polrokom minulého roka nárast o 5 148 áut. Podobná situácia je aj v Česku alebo v Poľsku. Ceny ojazdených zánovných automobilov na Slovensku ale stúpli. Cenový medián týchto áut v porovnaní s minulým rokom vzrástol o 2 315 eur a pohybuje sa tak na úrovni 35 000 eur. Vyplynulo to z analýzy trhu, ktorú kontinuálne vykonáva skupina AURES Holdings, prevádzkovateľ medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna

"Hoci situácia na trhu nových automobilov nie je stále stabilná a čakacie doby sú mnohokrát dlhšie ako rok, situácia na sekundárnom trhu zánovných vozidiel sa postupne zlepšuje. Počas prvého polroku si mohli motoristi na celom slovenskom trhu vyberať z viac ako o štvrtinu väčšieho množstva zánovných áut v porovnaní s druhým polrokom minulého roka. Zánovné autá svojimi parametrami suplujú nedostatkové nové vozidlá. Sú nielen ihneď k dispozícii, ale vyznačujú sa nízkym vekom a nájazdom, zárukou od výrobcu a cenou až o štyridsať percent nižšou ako nové vozidlá," okomentovala situáciu na sekundárnom automobilovom trhu Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO. Slovenský trh jazdených zánovných áut ponúkol za tohtoročný prvý polrok o 5 148 áut viac ako v tom predchádzajúcom, konkrétne 17 086 zánovných áut. V Česku pribudlo v ponuke za uplynulý polrok 9 tisíc zánovných áut (celkom 41 149 za 1. polrok 2023) a v Poľsku 5 580 (celkom 61 752 za 1. polrok 2023).

Za posledný polrok sa stredná hodnota ceny týchto automobilov na Slovensku zastavila na úrovni 35 000 eur, to je o 2 315 eur viac než v druhom polroku minulého roku. V susednom Poľsku cena zánovných vozidiel taktiež stúpla na 27 579 eur (124 000 PLN), no v Českej republike naopak cena klesla, a to o 374 eur na 27 817 eur (669 000 korún).

Najčastejšie inzerované zánovné vozidlá

v 1. polroku 2023

Česká republika Slovensko Poľsko
1. Škoda Fabia Hyundai i30 Toyota Corolla
2. Škoda Octavia Škoda Fabia Toyota C-HR
3. Škoda Scala Škoda Octavia Toyota Yaris
4. Škoda Karoq Kia Ceed Hyundai i30
5. Škoda Kamiq Škoda Superb Kia Sportage

Zánovné automobily v slovenskej inzertnej ponuke sú najviac vo variante SUV (38,5 %), kombi (15,2 %) a hatchback (14,5 %). Najčastejšie ponúkané automobily sú vozidlá Hyundai, po ktorých nasledujú autá českej značky Škoda s modelmi Fabia, Octavia alebo Superb. Väčšina ponúkaných zánovných áut má benzínový motor (44,4 %), ale významne narástla ponuka alternatívnych palív. Posledný polrok si mohli Slováci vyberať z takmer dvojnásobného množstva zánovných čisto batériových vozidiel (konkrétne 1 373) a hybridov (1 790) v porovnaní s druhým polrokom roku 2022. Z elektromobilov je najviac inzerovaná Tesla Model 3 a z hybridov Toyota Corolla.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie