• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ponuka novostavieb v Bratislave je rovnaká ako koncom roka 2022. Aká je cena za meter štvorcový?

Ponuka novostavieb v Bratislave je rovnaká ako koncom roka 2022. Aká je cena za meter štvorcový?

Ku koncu prvého štvrťroka 2023 tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 3229 voľných bytov v rámci 78 projektov.

Analytici z Bencont Investments vypočítali, že prvý štvrťrok 2023 sa na realitnom trhu s novostavbami v Bratislave niesol v podobnom duchu ako druhá polovica roku 2022.

V novostavbách sa predalo len 197 bytov, čo je podobné číslo ako v treťom a štvrtom štvrťroku 2022. Cena ponúkaných bytov ďalej stagnovala, keď sa od leta 2022 nachádza na úrovni okolo 4900 eur za meter štvorcový.

Ponuka sa zvýšila iba o 20 bytov

Zmenou je prílev nových bytov do ponuky, ktorý sa za posledný štvrťrok výrazne spomalil a ponuka bratislavských novostavieb tak ostala na rovnakej úrovni ako na konci roka 2022.

„Ku koncu prvého štvrťroka 2023 tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 3229 voľných bytov v rámci 78 projektov,“ uvádzajú analytici s tým, že oproti koncu roka 2022 sa celková ponuka zvýšila len o 20 bytov, čo je dôsledkom jedného z najnižších prírastkov nových projektov.


Do ponuky v rámci štvrťroka pribudlo len niečo cez 200 nových bytov. „Ide o prirodzený vývoj, keď developeri v dôsledku slabého predaja nezvyšujú ponuku o nové etapy, ktorými by konkurovali svojej už existujúcej ponuke,“ dodáva spoločnosť.

Rozloha bytov sa zmenšuje

Priemerná cena voľných bytov predstavovala 4930 eur za meter štvorcový vrátane DPH. Oproti štvrtému štvrťroku 2022 tak cena pri medzikvartálnom raste o 0,25 percenta ďalej stagnovala. Medziročný rast sa tak znížil na 6,4 percenta.


Najlacnejšie novostavby sa ponúkali v okrese BA IV s priemernou cenou 4315 eur za meter štvorcový vrátane DPH, naopak, najdrahšie byty sa tradične predávali v Starom Meste pri priemernej cene 7412 eur za meter štvorcový.

„Nové byty, ktoré do ponuky pribudli v poslednom štvrťroku, mali priemernú rozlohu nižšiu než 60 metrov štvorcových,“ konštatuje spoločnosť. To podľa analytikov potvrdzuje trend projektovania menších bytov z dôvodu nižšej priemernej absolútnej ceny.

Priemerná cena prevyšuje tristotisíc

Tá bola ku koncu prvého štvrťroka vo výške 296-tisíc eur vrátane DPH a podobne ako cena na meter štvorcový tak ďalej stagnovala na rovnakej úrovni.


Priemerná cena predaných bytov dosiahla 4833 eur za meter štvorcový, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 20 percent, zatiaľ čo v medzikvartálnom pokles o 1,43 percenta.


Priemerná absolútna cena predaných bytov dosiahla 307-tisíc eur vrátane DPH, pričom priemerná rozloha predaných bytov predstavovala 68 metrov štvorcových.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie