• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Pomôže Šimečka ako predseda Progresívnemu Slovensku? Podľa politológa by to mohlo narobiť problémy iným stranám

Pomôže Šimečka ako predseda Progresívnemu Slovensku? Podľa politológa by to mohlo narobiť problémy iným stranám

Doterajšiu predsedníčku PS Irenu Bihariovú by mal na sneme 7.

21.4.2022 (Webnoviny.sk) - Progresívne Slovensko (PS) má preferencie nad hranicou zvoliteľnosti, zároveň nie je dostatočné viditeľné. Očakávania strany sú zrejme väčšie. Pre agentúru SITA to povedal politológ Grigorij Mesežnikov v súvislosti s predpokladanou zmenou na čele PS.

Doterajšiu predsedníčku PS Irenu Bihariovú by mal na sneme 7. mája tohto roka nahradiť doterajší podpredseda strany Michal Šimečka.

SaS a Hlas-SD môžu mať problém

„Vnímam to tak, že snahou Šimečku bude podporu konsolidovať a zvýšiť ju,“ uviedol Mesežnikov.

Podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza zo začiatku apríla tohto roka by PS volilo 7,3 percenta opýtaných. Po možnom zvolení Šimečku by PS mohlo podľa politológa odčerpať časť podpory strane Sloboda a Solidarita (SaS) a menšiu časť zrejme aj strane Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) „Pre SaS to však môže byť nepríjemnejšie,“ poznamenal Mesežnikov.

Šimečka má výhodu

Upozornil, že PS je stále mimoparlamentnou stranou a Šimečka má výhodu, že je viditeľnou postavou, keďže je podpredsedom Európskeho parlamentu. Podľa politológa možno očakávať väčšiu prítomnosť Šimečku v celkovom diskurze k zahranično-politickým a bezpečnostným otázkam.

„Vo svojich aktivitách spája zahranično-politické otázky s hodnotovými. Napríklad sa kriticky vyjadroval k Maďarsku a Poľsku. Čiže otázky demokracie tiež patria do jeho europoslaneckého portfólia, a to sú aj otázky domáce. S rôznymi trendmi, ktoré kritizuje v Maďarsku a Poľsku, sme konfrontovaní aj na Slovensku,“ priblížil Mesežnikov.

Europarlament aj parlament

V minulosti SaS nemala svojho predsedu Richarda Sulíka v slovenskom, ale v Európskom parlamente. Istý čas preto ako europoslanec trávil v zahraničí. V podobnej situácii sa môže ocitnúť aj PS. Podľa politológa ide o neštandardné riešenie, ale PS to môže prezentovať tak, že prikladá veľký význam európskej agende.

„Po skončení svojho funkčného obdobia v europarlamente, a keď sa PS dostane do národného parlamentu, tak asi bude Šimečka pôsobiť už ako národný líder na Slovensku,“ uzavrel politológ.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie