• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Pomohlo Slovensku v novembri celoplošné testovanie? Prestížny časopis zverejnil výsledky štúdie

Pomohlo Slovensku v novembri celoplošné testovanie? Prestížny časopis zverejnil výsledky štúdie

Novembrovým celoplošným testovaním sme si „kúpili“ takmer mesiac času a bez neho by sme museli mať omnoho dlhší a tvrdší lockdown.

Novembrové celoplošné testovanie v spojení s opatreniami prijatými 24. októbra prispeli k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú tento týždeň publikoval vedecký časopis Science. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

„Ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4,4 % denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70-percentnému zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencii nedošlo,“ uviedol Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva.

Ako dodal, novembrovým celoplošným testovaním sme si „kúpili“ takmer mesiac času a bez neho by sme museli mať omnoho dlhší a tvrdší lockdown.


Autorský tím momentálne pracuje na vývoji štúdie zameranej na hodnotenie januárového skríningu. „Počas januárového skríningového testovania sme pozorovali nižší efekt intervencie – 28 %.

Kým 58-percentný efekt v novembri bol kombinovaným výsledkom masívneho testovania a v tom čase prijatých kontrolných opatrení, tak 28-percentný efekt v januári bol zrejme už jasným výsledkom výlučne masívneho testovania,“ dodal Pavelka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie