• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Poľský reštitučný zákon je tŕňom v oku Izraela, jeho zmeny považuje židovský štát za nemorálne

Poľský reštitučný zákon je tŕňom v oku Izraela, jeho zmeny považuje židovský štát za nemorálne

Úpravy reštitučnej legislatívy nariadil v roku 2015 poľský ústavný súd v reakcii na reštitučné podvody.

25.6.2021 (Webnoviny.sk) - Poľsko obhajuje návrh na zmeny reštitučného zákona, ktoré sú podľa Izraela „nemorálne“ a židovskej komunite zabránia uplatňovať si nároky na kompenzácie za majetok skonfiškovaný počas holokaustu a komunistického režimu.

Reforma neruší právo žiadať o náhradu škôd prostredníctvom občianskoprávnych žalôb, uviedlo v piatok poľské ministerstvo zahraničných vecí.

Vážny dopad na vzájomné vzťahy

Toto právo zostane zachované bez ohľadu na pôvod alebo národnosť žalovateľov, doplnilo ministerstvo.

Izraelská ambasáda vo Varšave predtým vyhlásila, že zmeny, o ktorých rokuje parlament, „znemožnia“ návrat zadržaného majetku.

Podľa izraelských diplomatov reforma pozostalým po obetiach holokaustu a ich dedičom tiež zabráni žiadať finančné kompenzácie.

„Tento nemorálny zákon bude mať vážne dopady na vzťahy medzi našimi krajinami,“ uviedlo veľvyslanectvo na Twitteri. Poľské ministerstvo označilo vyjadrenia za ignoranciu skutočnosti a poľských zákonov.

Bodku dajú Senát a prezident

Úpravy reštitučnej legislatívy nariadil v roku 2015 poľský ústavný súd. Ich súčasťou je stanovenie premlčacej lehoty 30 rokov, po uplynutí ktorej nebude možné podať odvolanie proti rozhodnutiam o zamietnutí reštitučných nárokov aj v prípadoch, keď sťažovatelia namietajú hrubé porušenie zákona.

Súd v tom čase reagoval na podvody, ktoré sprevádzali reštitúcie vo Varšave, Krakove a ďalších lokalitách. Poslanci dolnej komory poľského parlamentu zmeny vo štvrtok schválili presvedčivou väčšinou. Aby novelizácia zákona nadobudla účinnosť, musí ho odhlasovať aj Senát a podpísať prezident Andrzej Duda.

Pred druhou svetovou vojnou žila v Poľsku židovská komunita, ku ktorej sa hlásilo zhruba 3,5 milióna ľudí. Väčšina z nich okupáciu neprežila a ich majetky nacisti skonfiškovali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie