• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Poľský minister financií Koscinski odstúpil z funkcie, dôvodom sú nedostatky nového daňového systému

Poľský minister financií Koscinski odstúpil z funkcie, dôvodom sú nedostatky nového daňového systému

Nový poľský daňový systém nadobudol účinnosť 1.

8.2.2022 (Webnoviny.sk) - Poľský minister financií Tadeusz Koscinski odstúpil pre „nedostatky“ nového daňového systému, ktorý viedol k zníženiu čistej mzdy u mnohých ľudí. Informovala o tom poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Ako uviedla hovorkyňa strany Anita Czerwinská, Koscinski prevzal zodpovednosť za kritizovaný daňový systém a vedenie PiS jeho demisiu akceptovalo. Kým sa nenájde náhrada za Koscinského, rezort financií povedie premiér Mateusz Morawiecki.

Nepopulárny daňový systém, prudko stúpajúce ceny energií a základných tovarov či odhalenia o používaní špionážneho softvéru Pegasus v prípade kritikov vlády znížili podporu PiS na najnižšiu úroveň za ostatné roky.

Vláda tvrdila, že to pomôže takmer 80 % Poliakov. Zložité pravidlá a nedostatok jasných pokynov však viedli k tomu, že mnoho ľudí teraz dostáva v čistom ešte menej ako predtým. Šéf strany Jaroslaw Kaczynski minulý týždeň pripustil, že implementácia nového daňového systému nebola „úplne pod kontrolou“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie