• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde

Poľsko vyhovie požiadavke Európskej únie, ruší disciplinárnu komisiu pri Najvyššom súde

Na základe rozhodnutia Európskej komisie mala poľská vláda čas do pondelka, aby splnila požiadavku Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého disciplinárna komisia poškodzuje nezávislosť súdnictva a je v rozpore s právom EÚ.

17.8.2021 (Webnoviny.sk) - Poľsko zruší disciplinárnu komoru pôsobiacu pri Najvyššom súde krajiny. Vláda to oznámila v utorok. Podľa jej vyhlásenia o rozhodnutí informovala Európsku komisiu (EK) v liste z pondelka.

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že komora poškodzuje nezávislosť súdnictva a je v rozpore s právom Európskej únie (EÚ).

Poľsko hľadá spôsob

Poľská vláda stále trvá na tom, že potrebuje nájsť spôsob, ako trestať sudcov, ktorí porušujú zákony alebo inak zneužívajú svoje postavenie. Uviedla, že v rámci pokračujúcich reforiem súdneho systému nájde spôsob, ako to dosiahnuť.

Vláda tiež trvá na tom, že poľské právo je nadradené právu EÚ, čo je ďalšia otázka prehlbujúca napätie vo vzťahoch s európskym blokom.

Súdny systém a nové právomoci

Od nástupu k moci v roku 2015 poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) transformovala súdny systém spôsobom, ktorý jej dal nové právomoci vo vzťahu k súdom a menovaniu sudcov.

Zmeny vyvolali silnú kritiku a viedli k varovaniam pred sankciami zo strany EÚ z dôvodu porušenia demokratického princípu rozdelenia moci. Bruselská komisia dala Poľsku čas po pondelka, aby vláda konala v súlade s rozhodnutím ECJ, inak krajine hrozili finančné sankcie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie