• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Poľsko sa stáva stále silnejším obchodným partnerom Slovenska (komentár)

Poľsko sa stáva stále silnejším obchodným partnerom Slovenska (komentár)

Najperspektívnejšie oblasti investičnej spolupráce sú najmä v sektoroch automobilového priemyslu, nábytkárskeho priemyslu a energetiky.

So svojím severným susedom má Slovensko dlhodobo dobré politické ale aj ekonomické vzťahy, čo dokazuje aj právna zmluva o ekonomických a hospodárskych vzťahoch podpísaná ešte v roku 1996. Od tejto chvíle sa v rámci vzájomných vzťahov rozšírila spolupráca aj do mnohých obchodných, politických ale aj kultúrnych oblastí.

Zvýšený trend obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Poľskom dokazuje aj miera zahraničného obchodu v posledných rokoch. Za posledných 10 rokov do krízy vzrástol obchodný obrat medzi oboma krajinami o 300 percent.

Išlo o najväčšiu dynamiku spomedzi všetkých krajín EÚ. Poľsko taktiež patrí medzi najvýznamnejších partnerov pre slovenský export.


Podľa údajov za rok 2021 je tretím obchodným partnerom Slovenska po Nemecku a Českej republike. Za rok 2020 predstavuje zahraničná výmena s naším severným susedom hodnotu vyše 10 miliárd EUR. Spomedzi exportovaných tovarov smerujúcich do Poľska sú najmä produkty elektrotechnického, oceliarskeho, strojárskeho a automobilového priemyslu.

Slovenské spoločnosti na poľskom trhu

Naopak z Poľska dovážame tovary z obdobných oblastí priemyslu spolu s rôznymi nábytkárskymi produktami. Poľsko patrí aj medzi top 10 najväčších investičných partnerov Slovenska, čo taktiež dokazuje výrazné obchodné vzťahy medzi oboma krajinami.


Najperspektívnejšie oblasti investičnej spolupráce sú najmä v sektoroch automobilového priemyslu, nábytkárskeho priemyslu a energetiky. Práve na základe stále sa rozvíjajúcej obchodnej spolupráce sa postupne darí slovenským spoločnostiam efektívne presadiť na poľskom trhu. Navyše exportný potenciál slovenských subjektov za posledné obdobie stále stúpa.

Na poľskom trhu pôsobia spoločnosti s naozaj rôznym zameraním. Príkladom môže byť slovenský developerský líder HB Reavis, ktorý uskutočňuje významné developerské projekty vo Varšave, ďalej je to spoločnosť Accace, V4 Legal a Cottyn, zameraná na poskytovanie právnických služieb alebo spoločnosti Tatry mountain resorts, spoločnosť Asseco, firma GreenWay alebo v rámci potravinárstva spoločnosť IDC Holding zo Serede.


Dve obchodné a priemyselné komory

V rámci poľsko – slovenskej spolupráce treba spomenúť, že podnikateľov zastrešujú dve obchodné a priemyselné komory. Poľsko – slovenská obchodná a priemyselná komora so sídlom v Krakove a taktiež Slovensko – poľská obchodná komora so sídlom v Žiline, ktorej predsedom je Stanislav Kučírek.


Po dlhom pandemickom období Slovensko-poľská obchodná komora udelila za roky 2020 a 2021 ocenenia za dlhoročnú prácu a podporu poľsko-slovenskej hospodárskej spolupráce, rozvíjanie hospodárskych vzťahov a spoločenské a kultúrne aktivity spoločnosť Signum Poprad za výnimočný prínos k projektu Karpatskej stratégie.


Ocenené boli aj inštitúcie ako Slovensko-poľské združenie obchodu a investícií Pro Polonia spolu s Poľsko-slovenskou obchodnou komorou za súbežné rozvíjanie hospodárskych a kultúrnych vzťahov a taktiež šírenie interkultúrneho dialógu a podpory podnikateľského prostredia.


Michal Húska / Autor je analytikom Rady slovenských exportérov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie