• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Poľská centrálna banka výrazne znížila úroky, v krajine je však aj naďalej dvojciferná inflácia

Poľská centrálna banka výrazne znížila úroky, v krajine je však aj naďalej dvojciferná inflácia

Ekonómovia očakávali zníženie úrokov, keďže na 15. októbra sú naplánované voľby,

Poľská centrálna banka v stredu znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov napriek tomu, že v krajine je dvojciferná inflácia.

Redukovanie sadzby

Centrálna banka oznámila, že sadzbu redukuje zo 6,75 percenta na úroveň 6 percent. Tento krok vyvolal obavy ekonómov, že centrálna banka poskytuje hospodársky stimul, aby pomohla vládnej strane pred parlamentnými voľbami, ktoré budú na budúci mesiac.

Ekonómovia očakávali zníženie úrokov, keďže na 15. októbra sú naplánované voľby, po ktorých konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce zostavovať vládu na bezprecedentné tretie funkčné obdobie. Guvernér centrálnej banky má blízko k PiS.

Úľava pre obyvateľov krajiny

Avšak rozsah redukcie úrokov prekvapil ekonomických a politických pozorovateľov, keďže medziročná inflácia v krajine je stále nad úrovňou 10 percent. Počas vysokej inflácie majú centrálne banky tendenciu zvyšovať úrokové sadzby.


Krok poľskej centrálnej banky poskytne úľavu obyvateľom krajiny, ktorí majú hypotekárne úvery. Zároveň by mal podporiť ekonomiku. Avšak rizikom je vytvorenie väčšieho inflačného tlaku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie