• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Poľovníci ulovili v piatich krajoch oveľa viac diviakov, pomohla zrejme aj špeciálna aplikácia

Poľovníci ulovili v piatich krajoch oveľa viac diviakov, pomohla zrejme aj špeciálna aplikácia

Podpora dosahuje 100 eur za každého uloveného diviaka alebo 70 eur za každého diviaka uloveného v poľovnom revíri zaradenom do reštrikčného pásma II. alebo III., ktorý bol odstránený v kafilérii.

Prioritou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v boji s africkým morom ošípaných (AMO) je výrazne znížiť hustotu diviačej zveri predovšetkým v rizikových oblastiach, nachádzajúcich sa medzi africkým morom postihnutou oblasťou a oblasťou, kde sa výskyt AMO doposiaľ nezaznamenal.

Motivácia pomocou aplikácie

Práve v týchto krajoch sa podľa ministerstva ulovilo v predchádzajúcom období omnoho viac diviakov ako v uplynulej poľovníckej sezóne. Ide o Bratislavský, Nitriansky, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj.

„Aj teraz je za sledované obdobie lov v týchto krajoch vyšší ako vo vlaňajšej poľovníckej sezóne,“ uviedlo ministerstvo. Pravdepodobne je za tým podľa rezortu vyššia motivácia lovu diviakov vďaka aplikácii „Zástrelné“.

Túto aplikáciu rezort spustil na jeseň minulého roka na podporu lovu diviačej zveri s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu AMO a ochrániť chovy domácich ošípaných. Ide o finančnú podporu za ulovenie diviačej zveri vo vybraných okresoch Slovenska.

Podpora dosahuje 100 eur za každého uloveného diviaka alebo 70 eur za každého diviaka uloveného v poľovnom revíri zaradenom do reštrikčného pásma II. alebo III., ktorý bol odstránený v kafilérii. Na evidovanie ulovených diviakov a požiadanie o tzv. zástrelné slúži práve aplikácia Zástrelné.

Hustota diviačej zveri

„Pozitívom je to, že sa nám darí znižovať aj na tomto území hustotu diviačej zveri na požadovanú úroveň, a to 0,5 diviaka na kilometer štvorcový,“ uviedlo ministerstvo.


V uvedených oblastiach, teda v spomínaných piatich krajoch, sa lov diviačej zveri oproti uplynulej poľovníckej sezóne zvýšil o 2 526 kusov.


Zároveň sa oproti minuloročnej sezóne prejavil aj mierne zvýšený úhyn diviačej zveri. Pokles stavov diviačej zveri ku koncu augusta tohto roka lovom a úhynom na celom Slovensku predstavoval 26,2 tisíca kusov, z toho 25,5 tisíca diviakov poľovníci zastrelili a zvyšné kusy diviakov uhynuli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie