• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Politologička Malová k sporu v koalícii: Remišová pri Sputniku vecne argumentuje, Matovič s ňou jedná ako s handrou

Politologička Malová k sporu v koalícii: Remišová pri Sputniku vecne argumentuje, Matovič s ňou jedná ako s handrou

Na situáciu už stihla reagovať aj opozícia. Podľa predsedu strany Smer – SD Roberta Fica by vláda mohla v prípade nákupu ruských vakcín stranu Za ľudí prehlasovať a dodal, že uznesenie vlády je prejav nebezpečného protiruského postoja.

Najnovšie sa témou tlačových konferencií a terčom útokov premiéra Igora Matoviča (OĽANO) stáva predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Na štvrtkovom rokovaní vlády totiž odmietla podporiť jeho nápad – nákup ruskej vakcíny Sputnik V.

Strana Za ľudí je názoru, že na Slovensku by sa mali používať len vakcíny, ktoré schválila Európska lieková agentúra. Remišová v piatok povedala, že o tomto postoji koaličných partnerov informovala už začiatkom týždňa na koaličnej rade.

Zároveň povedala, že ak minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) povolí na ministerskú výnimku Sputnik V, musí si za to následne niesť zodpovednosť. Premiér reagoval, že ho mrzí, že „koaličný partner sa rozhodol robiť pokusy na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny“.


Na situáciu už stihla reagovať aj opozícia. Podľa predsedu strany Smer – SD Roberta Fica by vláda mohla v prípade nákupu ruských vakcín stranu Za ľudí prehlasovať a dodal, že uznesenie vlády je prejav nebezpečného protiruského postoja.


Politologička Darina Malová v rozhovore pre Webnoviny.sk hovorí, že rozhodnutie strany Za ľudí bolo dostatočne odôvodnené a zo strany jej predsedníčky nejde o naháňanie politických bodov.


Ministerka Remišová v poslednom čase vystupuje proti premiérovým nápadom, najnovšie odmietla nákup ruskej vakcíny? Môžu byť za tým klesajúce preferencie strany Za ľudí?


Nie. Myslím si, že podala veľmi správny, odôvodnený argument. Vyjadrila sa, že, samozrejme, očkovanie je potrebné a je v zásade jedno, akou vakcínou, no musí prejsť rovnakým schvaľovacím procesom ako tie vakcíny, ktoré sa už používajú. Myslím si, že toto bol ten hlavný vecný argument a ja by som za tým nehľadala nejaké politikárčenie. Okrem toho si myslím, že každý rozhľadený občan, ktorý tie debaty sleduje a má záujem sa dať očkovať, tak nepôjde do nejakého rizika.


Sú však krajiny, kde sa už dnes Sputnikom očkuje a aj premiér sa odvolával na to, že u nás by sa ním očkovalo až po schválení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.


Neviem, či to presne takto predložil na rokovanie vlády, ale problém mohol byť v tom, že pán premiér to komunikoval tak, ako je vlastne preňho typické, na sociálnej sieti, ako keby takou poradou s občanmi. A to sa mi zdá, že to nebol ten krok správnym smerom. Krok, ktorý by viedol k serióznej debate o tom, za akých podmienok sa táto vakcína môže používať na Slovensku.


"Takéto vyjadrenia by boli urážlivé aj pre opozíciu, nie to pre koaličného partnera."


Remišová hovorí, že v prípade nákupu Sputnika neustúpi. Stúpnu alebo naopak klesnú vďaka vetovaniu nákupu a tomuto postoju strane Za ľudí preferencie?


Tí, ktorí sú orientovaní prorusky a proti Európskej únii, tak tí s tým súhlasiť nebudú, ale predpokladám, že tento typ ľudí ani nevolil stranu Za ľudí. Skôr ju volili voliči, ktorí sú praeurópski orientovaní a majú taký opatrnejší vzťah voči Rusku, tak u nich môže strana získať nejaké sympatie.


Ako hodnotíte premiérovu reakciu, ktorou od rokovania vlády útočí na Veroniku Remišovú a Za ľudí?


S ohľadom na dnešnú tlačovku veľmi neprimerane. Mohol si to odpustiť. Takéto vyjadrenia by boli urážlivé aj pre opozíciu, nie to pre koaličného partnera.


Predtým bol terčom útokov Sulík, teraz Remišová. Snaží sa premiér vynášaním vnútorných konfliktov na verejnosť zakryť neschopnosť jeho vlastnú a jeho ministrov riadiť pandémiu?


Neviem, či ide o zakrytie, lebo to, že nám všetkým tečie voda do topánok, to sa už nedá zakryť. Nedá sa zakryť ani to, že hlavnú zodpovednosť za tento vývoj nesie strana OĽaNO a aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorého možno považovať za veľmi slabého hráča. Pozorovať sme to mohli pred Vianocami, keď mu neprešlo presadenie tvrdého lockdownu, ktoré mu neodobril premiér.

Ten sa dnes zase objavil ako veľký záchranca, lebo najprv vymyslel testovanie a teraz vymyslel, že potrebujeme vakcíny. Pritom dva alebo tri týždne dozadu hovoril, že pri očkovaní ide iba o biznis. Potvrdzuje sa teda jeho nekonzistentnosť a schopnosť obrátiť vtedy, keď sa mu to hodí.


Bude táto nezhoda ďalším dôvodom na vyostrovanie koaličných vzťahov?


Všetky problémy v komunikácii vlastne len eskalujú konflikty v koalícii.


Dá sa teda povedať, že to nahráva opozícii a zvyšuje sa riziko predčasných volieb?


Ja by som nešla takto ďaleko.


Prečo?


Keď sa rozpadne táto vládna koalícia, tak tam nevidím možnosť rýchlo zostaviť nejakú alternatívu zo súčasných koaličných strán. Keby napríklad Za ľudí alebo SaS vystúpilo, tak kto ich nahradí? To je také riziko, že ja si myslím, že keď príde na lámanie chleba, tak aj Igor Matovič si to uvedomí.


Ak by tu čisto teoreticky také nápady boli, tak nejaký tlak by mohol prísť z konzervatívnej frakcie OĽaNO, ktorá by sa chcela zbaviť stredových a liberálne orientovaných poslancov v rámci strany Za ľudí. Ja však stále vyhodnocujem všetky riešenia krízy, ktoré by súviseli s podaním demisie vlády ako za príliš rizikové. Ale samozrejme, vychádzam z toho, že ministri a politici majú sebazáchovné pudy a v tom sa môžem mýliť.


"Myslím si, že Remišová sa po dnešnej tlačovke nad to už nepovznesie."Ak to neskončí demisiou, budú takto konfliktne vládnuť až do konca alebo je šanca, že sa poučia a začnú problémy riešiť interne a viac jednotne?


Reakcia Sulíka na premiérove útoky bola o tom, že sa vie nad to povzniesť. Ale myslím si, že Remišová sa po dnešnej tlačovke nad to už nepovznesie. Zakladá si totiž na svojom morálnom presvedčení a na oddanosti voči svojej veci. Premiér s ňou dnes zaobchádzal ako s handrou, prisúdil jej zodpovednosť za úmrtia ľudí, obvinil ju, že chce pomaly zlikvidovať obyvateľov. To, čo predvádzal pri Sulíkovi, tak to ešte v silnejšej miere predviedol voči Remišovej.


Je možné, že Za ľudí a SaS viac spoja tieto spory s premiérom a budú spolu viac spolupracovať alebo postupovať spoločne v niektorých otázkach? Napriek teda tomu ich nedávnemu konfliktu pre Luciu Ďuriš Nicholsonovú.


Ja si myslím že aj Richard Sulík aj Remišová sú pragmatickí ľudia. A napokon, Sulík sa za Nicholsonovú ospravedlnil, v SaS končí, takže tam nevidím žiadny dôvod, aby tieto strany nespolupracovali.


Ako ťaží z tejto situácie opozícia?


Akýkoľvek komunikačný problém v rámci vládnej koalície automaticky zvýši popularitu Pellegriniho Hlasu – SD o nejaký percentný bod. Hoci si myslím, že tých 25 percent je maximálna podpora, ktorú môže jeho strana dosiahnuť. Okrem toho nevieme, či všetci tí ľudia by za nich, keby boli predčasné voľby, reálne volili. To totiž tiež môže byť falošná nádej.


To dve pobláznené ženy dirigujú chod celej tejto vlády a krajiny? Pýta sa šéf smerákov Fico (video)


Šeliga: Nie je pravda, že sa strana Za ľudí odmieta baviť o vakcíne Sputnik V


Vláda Sputnik V neschválila, ruskú vakcínu vetoval jeden koaličný partner


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiťNajčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie