• Dnes je: Streda 26. júna 2024 meniny má Adriána

Politológ: Účasť a výsledky eurovolieb len podčiarkujú aktuálnu spoločenskú klímu

Politológ: Účasť a výsledky eurovolieb len podčiarkujú aktuálnu spoločenskú klímu

Pokiaľ ide o samotné výsledky volieb, Bardovič poukázal na to, že jedna zo strán súčasnej vládnej koalície nezískala v europarlamente žiadny mandát.

Účasť a výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) len podčiarkujú aktuálnu spoločenskú klímu, konštatuje politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, aj keď volebná účasť necelých 35 percent nepredstavuje celkom výsledok, ktorý by mal byť v demokratickej spoločnosti vyzdvihovaný, v kontexte predošlých slovenských skúseností s eurovoľbami ju možno hodnotiť ako pozitívne prekvapenie.

Paradoxná situácia vo volebnej účasti

„Dokonca sa tu prekročila hranica, ktorá nebola až tak predpokladanou s ohľadom na predchádzajúce skúsenosti,“ dodal politológ a poukázal, že táto situácia paradoxne nastala v čase, keď volič pristupoval k voľbám už po tretíkrát v horizonte niekoľkých mesiacov.

„Ukazuje sa teda, že spoločenská klíma v sebe nesie isté mobilizujúce prvky, a to aj vo voľbách, ktoré boli v minulosti ignorované,“ vraví Bardovič. Nedomnieva sa však, že by to znamenalo väčší záujem elektorátu o Európsku úniu (EÚ). Poukázal pri tom na to, že niektoré hlasy pre konkrétne strany mierili skôr proti politikám EÚ a boli výsledkom mobilizácie postavenej na negatívnej mobilizácii.

„V prípade niektorých zvolených poslancov je potrebné povedať, že svoj úspech postavili na negatívnych emóciách a kritike EÚ. Je preto možné očakávať, že sa to premietne aj do ich rétoriky priamo v parlamente,“ predpokladá Bardovič. Podotýka však, že dosah týchto poslancov na rozhodovanie bude obmedzený, ak sa im nepodarí nájsť si spojencov.

SNS zostalo bez mandátu

Pokiaľ ide o samotné výsledky volieb, Bardovič poukázal na to, že jedna zo strán súčasnej vládnej koalície nezískala v europarlamente žiadny mandát.

„Dokonca tiež platí, že žiadna vládna strana z predchádzajúceho volebného obdobia neprekročila päť percent. Minimálne pre niektoré opozičné strany by to mohol byť signál, že volič si predstavuje ich politiku odlišne,“ dodal. I tieto voľby podľa politológa ukázali jednu zo základných charakteristík slovenského straníckeho systému, a to nestabilitu a vysokú mieru volatility elektorátu, čiže to, že voličstvo nemá stabilné preferencie a v jednotlivých voľbách sa mení, aký subjekt podporí.

„Aj na obmene politických strán v parlamente môžeme sledovať, ako sa za päť rokov zmenila politická situácia na Slovensku,“ doplnil Bardovič s tým, že do EP vstupujú subjekty, ktoré v ňom dosiaľ neboli, a naopak, opustili ho strany, ktoré boli v rámci vnútroštátnej politiky v minulosti napríklad i súčasťou vlády.

Voľby do Európskeho parlamentu vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 27,81 percenta hlasov. Do europarlamentu sa na základe oficiálnych výsledkov volieb prebojovalo celkovo päť politických subjektov. Na druhom mieste skončil Smer-SD so ziskom 24,76 percenta hlasov a tretia skončila Republika, ktorá získala 12,53 percenta. Kvórum potrebné na účasť v europarlamente ešte prekročili Hlas-SD (7,18 percenta hlasov) a KDH (7,14 percenta). Účasť vo voľbách dosiahla 34,38 percenta oprávnených voličov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie