• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Politológ Bardovič ozrejmil, ako hlasovať vo voľbách a pripomenul možnosť využitia prednostných hlasov

Politológ Bardovič ozrejmil, ako hlasovať vo voľbách a pripomenul možnosť využitia prednostných hlasov

Politológ tiež ozrejmil, že hlasovať môžu aj tí, ktorí sa v čase konania volieb budú nachádzať mimo miesta svojho bydliska.

3.9.2023 (SITA.sk) - Pre úspešné hlasovanie za svojho favorita v parlamentných voľbách je potrebné mať na pamäti, že hlasujeme za kandidátne listiny politických subjektov, nie za konkrétnych kandidátov, pripomína v rozhovore pre agentúru SITA politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Prednostné hlasy

To znamená, že do obálky je potrebné vložiť len jeden hlasovací lístok konkrétnej politickej strany či koalície politických strán, pretože ak tam volič vloží viacero hlasovacích lístkov, jeho hlas bude neplatný.

Politológ pripomenul i to, že voličstvo má možnosť v prípade parlamentných volieb využiť i prednostné hlasy. Každý volič disponuje štyrmi takýmito hlasmi, no ich využitie nie je povinné.

To znamená, že hlasovanie za politickú stranu bude platné aj bez odovzdania akéhokoľvek prednostného hlasu. Volič tak môže neodovzdať prednostný hlas, môže odovzdať jeden, dva, tri alebo štyri," objasňuje Bardovič.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Doplnil, že ak by aj volič náhodou zakrúžkoval viac než štyroch kandidujúcich, jeho hlas pre politický subjekt by bol započítaný, no prednostné hlasovanie by nebolo platné.

Hlasovanie mimo svojho bydliska

V tomto prípade možno hovoriť o dvoch kategóriách.

„V rámci prvej kategórie sú voliči v zahraničí, ktorí môžu požiadať o voľbu poštou. O to je potrebné požiadať najneskôr 52 dní pred konaním volieb, a to buď elektronicky alebo v listinnej podobe," vysvetľuje Bardovič.

Druhú kategóriu tvorí voličstvo, ktoré sa síce v čase konania volieb bude nachádzať na území Slovenska, no bude mimo miesta svojho trvalého pobytu. „Môžu svoju obec požiadať o hlasovací preukaz. Urobiť tak môžu osobne, v listinnej podobe alebo elektronicky," približuje politológ možnosti tejto skupiny voličov.

  • Celý rozhovor dostupný tu 

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie