• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Politici si pripomenuli 78. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Fašizmus sa stále derie do spoločnosti, povedal Heger (foto)

Politici si pripomenuli 78. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Fašizmus sa stále derie do spoločnosti, povedal Heger (foto)

Zľava v popredí: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a dočasne poverený premiér SR Eduard Heger počas kladenia vencov k Hrobu neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave pri príležitosti 78. výročia ukončenia 2. svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2023.

8.5.2023 (SITA.sk) - Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) si v pondelok pripomenul 78. výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe pri hrobe neznámeho vojaka. Ako ďalej uviedol pre médiá, prekvapuje ho, že istá časť spoločnosti volá po extrémizme.

Nie je možné, aby sme tých ľudí, ktorí spochybňujú Slovenské národné povstanie a boj proti nacizmu, volili do Národnej rady (NR) SR, a nedajbože, do vlády. Dnes tým, že sme položili vence za hrdinov, ktorí padli za našu slobodu, sme zároveň spomínali aj na tých hrdinov, ktorí dnes bojujú proti agresívnemu režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina," dodal Naď.

Preto sa spolu s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (Demokrati), prezidentkou Zuzanou Čaputovou a predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina) rozhodli položiť vence pri hrobe neznámeho vojaka, a nie na bratislavskom pamätníku Slavín.

Mier agresora

V pondelok si pripomíname koniec 2. svetovej vojny, ktorá za sebou zanechala 80 miliónov obetí. Ako ďalej v tlačovej správe informovala dočasne poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, mnohí stále odmietajú prijať fakt, že z národa, ktorý nás v roku 1945 oslobodil od fašizmu a nacistov, je dnes agresor.

„Verili sme, že takéto hrôzy sa už nikdy nemôžu zopakovať. Lenže už 15 mesiacov máme vojnu za našimi hranicami a jej nepriame dôsledky pociťujeme všetci. Ruské okupačné vojská na Ukrajine bombardujú mestá a dediny, rabujú, zabíjajú ženy, deti, a dopúšťajú sa najohavnejších vojnových zločinov," uviedla Remišová.

Dodala, že Rusko sa nám vyhráža použitím jadrových zbraní a rozpútaním globálneho konfliktu. Celé medzinárodné spoločenstvo musí podľa ministerky spraviť všetko preto, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.


Mier agresora nie je mier, ale diktát. Žiaľ, aj na Slovensku sú politici, ktorí by za také niečo okamžite zdvihli ruku. Aj o tom, kam bude patriť Slovensko a či budeme mať ruské tanky možno už pri našich hraniciach, sa rozhodne v septembrových voľbách," myslí si Remišová.

Deň boja proti fašizmu

Podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nie je mier samozrejmou hodnotou ani v súčasnom svete. Ako ďalej napísalo na sociálnej sieti, zmyslom Dňa boja proti fašizmu okrem iného je aj pripomenutie si zhubných následkov šialených ideológií neznášanlivosti a rasizmu.

Na konci tohto vojnového besnenia zostali milióny mŕtvych a zbedačené krajiny. Každý v rámci svojich možností by mal urobiť všetko pre to, aby sme my a naše deti nemuseli nikdy vojnové hrôzy zažívať. Máme v úcte pamiatku našich hrdinov z domáceho aj európskeho bojiska, ktorí neváhali so zbraňou v ruke vystúpiť za našu slobodu a demokraciu," uviedlo hnutie.


Výročie ukončenia druhej svetovej vojny si pripomenulo i hnutie Republika. Tvrdí, že chcú urobiť všetko pre to, aby sa takáto tragédia neopakovala.


Spomíname na ľudí, ktorí boli počas tejto vojny zabití alebo odvážne položili svoje životy za iných. Chcem zdôrazniť, že hnutie Republika je jasne antifašistickým hnutím – a to nielen smerom k minulosti, ale aj smerom k prítomnosti a budúcnosti," uviedol predseda hnutia Milan Uhrík v tlačovej správe. Dodal, že Republika sa vždy bude stavať voči tým, ktorí štvú do vojny a chcú obmedzovať slobody ľudí.

Derie sa do spoločnosti

Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu, fašizmus sa tu stále derie do našej spoločnosti. Fašizmus má na svedomí desiatky miliónov ľudí počas druhej svetovej vojny. Vyrástol na populizme a manipulácii. Je dôležité, aby sme si nedovolili zobrať slobodu, demokraciu, pretože je to najväčším benefitom, aký môže spoločenstvo mať," povedal Eduard Heger (Demokrati). Dodal, že je potrebné odmietnuť nenávisť, pretože na nej bol postavený aj fašizmus.

V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila. Keďže v čase, keď dokument vstúpil do platnosti bol v Moskve pre časový posun už nasledujúci deň, v Rusku a niektorých postsovietskych štátoch si koniec bojov na európskom kontinente pripomínajú 9. mája. Bezpodmienečnú kapituláciu pritom nemecká branná moc podpísala už 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Sovietsky zväz však následne tvrdil, že jeho zástupca na akte nemal potrebné právomoci, preto trval na opakovaní celej veci.

Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger (vpravo) počas kladenia vencov k Hrobu neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave pri príležitosti 78. výročia ukončenia 2. svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2023.Foto: SITA/Diana Černáková

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) počas kladenia vencov k Hrobu neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave pri príležitosti 78. výročia ukončenia 2. svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2023.Foto: SITA/Diana Černáková

Kladenie vencov k Hrobu neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave pri príležitosti 78. výročia ukončenia 2. svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2023.Foto: SITA/Diana Černáková

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie