• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Politici odsúdili streľbu na Zámockej ulici v Bratislave. Ide o neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti, reagujú

Politici odsúdili streľbu na Zámockej ulici v Bratislave. Ide o neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti, reagujú

Vicepremiérka Veronika Remišová dodala, že je to dôsledok sveta, ktorý sa delí na dve skupiny - my a oni.

13.10.2022 (Webnoviny.sk) - Ľudská odlišnosť, či už sexuálna, rasová, názorová, životno-štýlová alebo akákoľvek iná, nemôže byť dôvodom nenávisti a už vôbec nie nenávisti vraždiacej, napísalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na sociálnej sieti.

Reagovalo tak na vraždu dvoch mladých ľudí na Zámockej ulici v Bratislave. „Tak, ako štát nemôže agresívne útočiť na iný štát, nemôže jednotlivec vraždiť iných ľudí len preto, že sú iní ako on," tvrdí hnutie.

Dodalo, že ak sa potvrdia správy o tom, že išlo o útok voči menšinám páchaný z nenávisti, bude to šokujúce a desivé zistenie. „Je čas zahodiť všetky spory a začať budovať tolerantné Slovensko, kde svoj život môže dobre prežiť úplne každý," uviedlo.

Zrazu je normálne nenávidieť

Predseda hnutia Igor Matovič uviedol, že zosnulí dvaja mladí ľudia boli len iní „a človeku, čo podľahol móde nenávidieť to stačilo, aby sa rozhodol zo svojho piedestálu morálnej nadradenosti im život zobrať."

"Zrazu je normálne nenávidieť teplého, lebo je teplý. Zrazu je normálne nenávidieť kresťana, lebo je kresťan, zrazu je normálne nenávidieť," konštatoval.

Matovič taktiež napísal, že móda nenávidieť a bezhraničný pocit morálnej nadradenosti „oberá naše spoločenstvo o cit a robí z nás len chladnokrvné stroje schopné zabíjať. Zastavme to, prosím."

Neospravedlniteľný akt

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na sociálnej sieti uviedla, že za posledných pár dní sme boli svedkami dvoch veľkých tragédií.

„Prvá bola dôsledkom osobnej nezodpovednosti vodiča a druhá následkom nenávisti. Čokoľvek viedlo tohto mladého človeka po ceste násilia a teroru, je to neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti," uviedla Remišová. Ďalej tvrdí, že je to dôsledok sveta, ktorý sa delí na dve skupiny „my a oni".


„Vykopávajú sa brázdy hnevu a stavajú sa hradby fóbie a vzájomnej nevraživosti. Je to opak lásky k vlasti, pretože Slovensko patrí všetkým, bez ohľadu na rozdiely." doplnila.


Takéto správanie je neprijateľné

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak odsúdil dvojnásobnú vraždu mladých ľudí prostredníctvom sociálnej siete.


„Je neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek. Pozostalým a trúchliacim rodinám vyjadrujem úprimnú sústrasť," napísal.

Ľudia sa budú báť slobodne žiť

„Včera večer sme zrejme boli svedkami toho, ako sa nenávisť z internetu môže preliať do reality," uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS) na sociálnej sieti. Strana tvrdí, že útok na známy podnik nezničil len dva života, ale oveľa viac.

„O Slovensku sa ešte dlho bude písať ako o krajine, kde nenávisť obrátila zbraň proti LGBTI komunite. Čo je ale horšie, stávame sa krajinou, kde sa budú báť ľudia slobodne žiť svoje životy, aby ich o ne niekto so zbraňou v ruke nepripravil," napísala SaS.

Niektorí politici dávajú návod

Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) odsúdila násilie, ktoré sa podľa nich stáva súčasťou politického života na Slovensku.


„Nemôžeme sa čudovať, že sa takéto udalosti dejú, ak verejní činitelia svojím vulgárnym slovníkom a svojimi incidentami na verejnosti dávajú návod pre spoločnosť, ako riešiť konflikty alebo neschopnosť vyrovnať sa s realitou," tvrdí strana.

Zároveň slovenskú politickú scénu vyzvala, „a hlavne niektorých predstaviteľov štátu, aby vrátili slovenskej politike rešpekt, slušnosť, vecnú a racionálnu argumentáciu, pretože nenávisť, ktorú šíria, kontaminuje celú spoločnosť a na konci dňa slovo stratí svoj význam a nahradí ho zbraň".

Republika odsudzuje každé násilie

Hnutie Republika prostredníctvom tlačovej správy tvrdí, že odmieta a odsudzuje akékoľvek formy násilia a protiprávneho konania.


„Odmietame však aj prebiehajúcu agresívnu politizáciu tohto tragického prípadu. Na Slovensku sa udeje mesačne zhruba 5 vrážd, a všetky sú z nenávisti alebo afektu. Odsudzujeme rovnako každého páchateľa a každé násilie," uviedlo. Hnutie taktiež odmieta aplikovanie kolektívnej viny na všetkých kritikov LGBTI ideológie.

„Taktiež sme už znechutení pokrytectvom progresívnych politikov. Keď asociál z osady podreže slušného človeka, tak sú všetci ticho. Keď sa stane tragédia v bratislavskej Teplárni, tak médiá sa idú zblázniť a politici sa predbiehajú, kto vyzve k tvrdším krokom," dodalo hnutie Republika.

Video: Zásah polície po streľbe na Zámockej ulici

Už sa to nikdy nesmie zopakovať

Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka prostredníctvom sociálnej siete vyjadril úprimnú sústrasť rodinám, blízkym, priateľom a celej LGBTI komunite.


„Tá našla v podniku Tepláreň prijatie a teraz sa bude pre tento strašný čin cítiť menej bezpečne. Tragicky vyhasnuté dva mladé životy už nik nevráti," dodal. Šimečka tvrdí, že ak zločin bol páchaný z nenávisti voči LGBTI komunite, bude to potvrdenie hrozného trendu.

„Vidíme ho v politike, aj v celej spoločnosti, a je našou povinnosťou spraviť všetko preto, aby sa zastavil. Všetci ľudia na Slovensku si zaslúžia prijatie a úplné bezpečie bez ohľadu na to, aká je ich identita, koho ľúbia a s kým chcú žiť," uviedol. Na záver podotkol, že podobný čin sa už nikdy nesmie zopakovať.


Hnutie Progresívne Slovensko vyzvalo všetky politické strany, aby sa postavili proti šíreniu nenávisti voči menšinám a LGBTI ľuďom na Slovensku.

Nenávisť sa môže zmeniť na činy

Predseda platformy Most-Híd strany Aliancia Konrád Rigó tvrdí, že nenávisť vždy začína slovami, a ak ju nezastavíme pri slovách, zmení sa na činy. Ďalej tvrdí, že prehrávame proti tým, ktorí sa postavili na stranu odmietnutia, vylúčenia a nenávisti.

„Používať nenávisť vo verejnom diskurze je ľahké. Zneužívať ju je ľahkomyseľné, nezodpovedné a nebezpečné. To, čo sa včera stalo, nie je možné oddeliť od čoraz ostrejšieho verejného diskurzu, od otvoreného či skrytého politického podnecovania proti gejom, Židom a Rómom," uzavrel Rigó.

Video: Pátranie po páchateľovi streľby na Zámockej ulici

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Pod Tatrami a na Spiši pretrváva silný vietor a sneženie, platí kalamitný stupeň a cestári radia necestovať

pod tatrami a na spisi pretrvava silny vietor a snezenie plati kalamitny stupen a cestari radia necestovat

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - V regióne Tatier, podhorí a na Spiši pretrváva nepriaznivá situácia spojená s hustým snežením a silným vetrom. Prvý kalamitný stupeň platí aj naďalej pre okresy Poprad a Kežmarok.

Potvrdil to pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský. Silný vietor má pretrvávať až do večerných hodín.

Všade je to rovnako zlé

„Pod horami fúka vietor, hore v lesoch s vyššou nadmorskou výškou viac sneží, je to všade rovnako zlé. Dole, tým, že zafukuje cesty, hore, tým, že rýchlo pribúda sneh,“ komentoval Polomský situáciu v sobotu ráno.

Cestári boli v teréne celú noc, na pomoc do regiónu im prišlo aj päť sypačov z ostatných oblastí v rámci Prešovského samosprávneho kraja.


„Predpoveď na silný vietor je do večera do 18:00, dovtedy sa nám nič svetoborné spraviť nepodarí. Vodičov prosím o trpezlivosť a tí, ktorí nemusia, nech necestujú,“ uviedol.

O najkomplikovanejších úsekoch sa podľa jeho slov ani hovoriť nedá, všetky sú vzhľadom na počasie zlé. Naďalej sú pre silný vietor a tvorbu závejov uzavreté cesty III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou a tiež III/3063 Lučivná.


Informačný portál Slovenskej správy ciest upozorňuje, že na cestách II/542 Spišská Belá - Spišská Stará Ves, tiež tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

Platí viacero výstrah

Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre okres Poprad viacero výstrah. Druhý stupeň pred snežením platí do 18:00, až do polnoci platí druhý stupeň výstrahy pre snehové jazyky a záveje a tiež vietor.

Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.


„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.

V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.


„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.

Počasie: Priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar

klimatológ Pavel Matejovič: Doterajší priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar. Január bol na celom území Slovenska silne až mimoriadne nadnormálny, február môže byť najchladnejším mesiacom tejto zimy uviedol.

V Košiciach a Kamenici nad Cirochou bol tohtoročný január najteplejší v histórii meteorologických pozorovaní, na zvyšnom území bol január druhý až piaty najteplejší.


"V minulosti sa však už vyskytla aj teplejšia zima. Napríklad priemerná teplota decembra a januára počas zimy 2006/2007 dosiahla v Hurbanove hodnotu 3,9 stupňa Celzia, počas tejto zimy je to asi o 0,5 stupňa Celzia menej," poukázal Matejovič.

Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 % mesačného normálu

Január bol podľa neho veľmi bohatý aj na atmosférické zrážky. Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 percent mesačného normálu. "V nižších polohách boli zrážky zväčša vo forme dažďa, no v druhej polovici januára v horských oblastiach už väčšinou snežilo," priblížil klimatológ s tým, že v stredných horských polohách na severe Slovenska dosahuje snehová pokrývka aktuálne okolo pol metra a stále sa zvyšuje.

Február bude mať podľa prognostických modelov odlišný charakter. S veľkou pravdepodobnosťou bude najchladnejším mesiacom tejto zimy, skonštatoval Matejovič. Teplejšie prúdenie z Atlantického oceána postupne vystrieda chladnejšie z východnej Európy. "V priestore Škandinávie a východnej Európy sa bude nachádzať mohutná tlakový výš, pričom po jej prednej strane k nám bude prúdiť studený pevninský vzduch," poznamenal.

V kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia

Postupne sa podľa klimatológa bude výraznejšie ochladzovať nielen na severe Slovenska, ale celodenné mrazy sa budú pravdepodobne vyskytovať aj v nížinách juhozápadného Slovenska. "Pri takýchto situáciách sa v oblasti Stredomoria zvyknú vytvárať tlakové níže, ktoré prinášajú výdatné sneženie aj na juh Slovenska," skonštatoval Matejovič s tým, že veľmi nízko budú klesať aj minimálne teploty. Je pravdepodobné, že v kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia, doplnil.

Február môže ešte "zamiešať kartami"

Február môže podľa klimatológa ešte "zamiešať kartami". "V každom prípade však zima ešte nepovedala posledné slovo a treba rátať tak so silnými mrazmi, ako aj výdatným snežením," podotkol Matejovič s tým, že zima ako celok sa bude dať hodnotiť až na konci februára.


Je však podľa neho pravdepodobnejšie, že celkový priemer zimy bude mať kladnú teplotnú odchýlku od dlhodobého priemeru. Do priemeru sa ráta priemerná teplota všetkých troch zimných mesiacov.

Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieTrvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Počasie pranostiky Február

Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.

Február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilí.

Keď je vo februári mokro, v auguste je sucho.

Mnoho snehu, mnoho sena.

Biely február pole silí.

Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnku, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.

Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

Ak je február veľmi mierny, je jarný čas potom biedny.

Keď je suchý február, je mokrý august.

Februárová voda - pre polia škoda.

Februárové slnko je falošné.

Keď v tomto mesiaci Mliečna cesta na nebi jasná, budúci rok bude hojný.

Ak vo februári nalapané vtáčky sú tučné, to znamená ešte sneh a zimu.

Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima.

Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi.

Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Keď sa končí február severným vetrom, dobre sa darí žencom.

Tuhé severné vetry koncom februára oznamujú úrodný rok.

Zúrivé vetry na konci februára suchý rok predpovedajú.

Vinohrad ak nezrežeš vo februári, nezrežeš v marci.


Odporúčame:

Predpoveď počasia


Odporúčame:

Horoskop na dnes
Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky
Počasie