• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Polícia varuje pred vydieračskými správami, podvodníci žiadajú bitciony

Polícia varuje pred vydieračskými správami, podvodníci žiadajú bitciony

Odosielateľ emailu používateľovi napíše, že do počítača nahral trójskeho koňa a má prijímateľove fotky.

23.12.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia SR upozorňuje verejnosť na vydieračské emaily, ktoré sa pred Vianocami šíria prostredníctvom internetu. Ako uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti, odosielateľ emailu používateľovi napíše, že „vie o tom, že navštevoval stránky pre dospelých, do počítača mu nahral trójskeho koňa a má jeho fotky“.

Následne požaduje odosielateľ zaslanie bitcoinov a „na oplátku nepošle tieto súbory tretím osobám. Tentokrát žiada odosielateľ zaplatiť v bitcoinoch 1 350 dolárov do 48 hodín“.

Odporučenie polície

Polícia zdôrazňuje, že tieto emaily sú nebezpečnejšie, pretože na rozdiel od predošlých neobsahujú veľa lámanej slovenčiny, ale pôsobia, že email bol odoslaný z konta príjemcu.

V súvislosti s podozrivými emailovými správami, ktorých odosielateľ nie je prijímateľovi známy odporúčame, aby ste v žiadnom prípade na takúto emailovú správu nereagovali, neodpovedali, neotvárali prípadné prílohy podozrivého emailu a emailové správy tohto typu zmazali či zaradili medzi nevyžiadanú emailovú poštu, do takzvaného spamu,“ vyzvala polícia. Odporučila, aby bol používateľ za každých okolností obozretný.

Trestné oznámenie

V prípade, ak je oznamovateľovi spôsobená škoda a má podozrenie, že došlo k nezákonnému konaniu, môže podať trestné oznámenie na ktoromkoľvek najbližšom útvare policajného zboru alebo na prokuratúre a predložiť konkrétne dôkazy o tom, že bol takýto trestný čin spáchaný,“ ozrejmila polícia.

V takomto prípade vykoná Policajný zbor SR v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky úkony vedúce k zisteniu páchateľa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie