• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Polícia varuje pred vreckovými zlodejmi na železničných staniciach. Na aké triky si treba dať pozor?

Polícia varuje pred vreckovými zlodejmi na železničných staniciach. Na aké triky si treba dať pozor?

Hlavnou myšlienkou kampane „Stop vreckovým zlodejom!" je podľa polície zvýšenie povedomia verejnosti o metódach takzvaných vreckových zlodejov.

26.3.2021 (Webnoviny.sk) - S blížiacim sa príchodom veľkonočných sviatkov býva podľa polície spájaný zvýšený počet krádeží na železničných staniciach.

Ako v tejto súvislosti informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, Policajný zbor SR v spolupráci so Železnicami SR (ŽSR) od dnes organizujú preventívnu kampaň „Stop vreckovým zlodejom!", pričom ide o slovenskú verziu celoeurópskej kampane „Stop pickpockets!".

Najúčinnejšou prevenciou je obozretnosť

Hlavnou myšlienkou kampane je podľa polície zvýšenie povedomia verejnosti o metódach takzvaných vreckových zlodejov, ktorí využívajú rôzne triky na páchanie trestnej činnosti, a tým prispieť k jej predchádzaniu.

„Vreckoví zlodeji sú, bohužiaľ, od nepamäti súčasťou železničnej dopravy. Policajný zbor sa tomuto problému venuje na dennej báze, avšak najúčinnejšou prevenciou je obozretnosť od samotných cestujúcich," uviedol viceprezident PZ Róbert Bozalka.

Celá kampaň je podľa polície postavená na farebných postavičkách, ktoré predstavujú rôzne spôsoby páchania takzvaných vreckových krádeží. Informačné materiály kampane budú rozšírené nielen v online priestore, ale aj v priestoroch železničných staníc. Prvá fáza kampane sa podľa polície uskutoční od piatka 26. marca do piatka 2. apríla.

Hliadková služba polície

Polícia uvádza, že v roku 2020 bolo v oblasti železničnej dopravy spáchaných 266 krádeží a v roku 2019 bolo týchto skutkov 308. Z uvedeného počtu bolo v minulom roku vo vlakoch spáchaných 117 krádeží a 133 krádeží na železničných staniciach.

Šesť skutkov bolo podľa polície vykonaných na nástupištiach a desať skutkov na iných miestach. V rámci predchádzania takýmto krádežiam vykonávajú príslušníci Policajného zboru hliadkovú službu nielen na železničných staniciach a v ich okolí, ale aj vo vlakoch osobnej prepravy, či už v rámci vnútroštátnej alebo medzinárodnej dopravy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie