• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Polícia upozorňuje na hoax o teste na koronavírus. Podľa infektológa sa šíria aj nezmysly o rúškach

Polícia upozorňuje na hoax o teste na koronavírus. Podľa infektológa sa šíria aj nezmysly o rúškach

Podobne ako iné hoaxy o koronavíruse, jeho vyšetrovaní a liečbe je aj tento úplným nezmyslom.

Viac ako 1 500 zdieľaní ma sociálnej sieti mal hoax, na ktorý sa dalo nachytať množstvo Slovákov. Prostredníctvom Facebooku naň upozornila Polícia SR.

Hoax tvrdil, že testovanie na COVID-19 je „skrytou metódou vytvorenia vstupu do mozgu pre infekcie“.

„Test má úplne iný účel ako ten, ktorý vám hovoria! Zavedenie palice hlboko do nosa spôsobuje poškodenie hemato-encefalickej bariéry a môže tiež poraniť endokrinné žľazy (napr. hypofýzy).

Toto je dôvod, prečo testovanie tak strašne bolí! Cieľom tohto hĺbkového testu je vytvoriť vstup do mozgu pre každú infekciu. Nosením masky sa baktérie a C02 zhromažďujú v maske a prenášajú sa do mozgu cez prechádzku nosom. Bariéra má za úlohu chrániť mozog pred neurotoxínmi, tažkými kovmi, baktériami a inými toxínmi. Ak sú postihnuté endokrinné žľazy, môžu sa vyskytnúť príznaky, ako svalová slabosť, obehové poruchy, poruchy videnia atď. Keď je to tak prudko nákazlivé, mal by stačiť ster úst (sliny) alebo zakašľať na vatu…To by bolo logické, nie?,“ uvádza sa v texte podvodnej správy.


HOAX: TESTOVANIE NA KORONAVÍRUS AKO SKRYTÁ METÓDA VYTVORENIA VSTUPU DO MOZGU PRE INFEKCIE


MUDr. Peter Sabaka, infektológ z Kramárov:


"Podobne ako iné hoaxy o koronavíruse, jeho vyšetrovaní a liečbe je aj tento úplným nezmyslom. Pri výtere na prítomnosť koronavírusu (vyšetrenie na COVID-19) sa síce skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana. Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus. Štetôčka sa potom odošle do laboratória kde koronavírus v bunkách hľadajú metódou, ktorá sa označuje ako PCR. Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou.


Nie je ani pravda že by vyšetrenie poškodzovalo takzavnú hematoencefalickú bariéru. To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú.


Nie je pravda že by bol človek po výtere náchylnejší na choroby, keďže sa pri odbere nijako neporuší žiadna prirodzená ochranná bariera ani funkcia imunitného systému.


A samozrejme nie je ani pravdou že by sa vplyvom rúšok hromadili v nose a dýchacích cestách mikróby alebo CO2. Je dokázané, že rúška sú výbornou ochranou nie len pred nákazou koronavírusmi ale aj inými mikróbami, keďže zabranujú prieniku kvapôčok slín a hlienu, ktoré koronavírus prenášajú. Ak má rúško človek, ktorý je chorý, automaticky chráni pred nákazou svoje okolie keďže pri rozprávaní, kašľaní alebo kýchaní neuvoľňuje žiadne infekčné kvapôčky. Ak má rúško zdravý človek, chráni pri tom pred nákazou sám seba a tým aj svojích blízkych a okolie."

zdroj: Facebook Hoaxy a podvody - Polícia SR

Nie je to pravda, vysvetľuje infektológ

Polícia správu vyvracia vysvetlením odborníka, infektológa Petra Sabaku z Kramárov.


Podľa lekára sa síce palička pri vyšetrení na COVID-19 zavádza do nosa pomerne hlboko, ale to z dôvodu, aby dosiahla zadnú stenu nosohltana. Na štetinku na konci paličky sa pri tom nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú koronavírus.


Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. „Nie je pravda, že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou,“ objasňuje infektológ.

Vyšetrenie nenarúša hematoencefalickú bariéru

Takisto vyvracia tvrdenie, že by vyšetrenie poškodzovalo tzv. hematoencefalickú bariéru. „To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú,“ hovorí.


To znamená, že po absolvovaní vyšetrenia neexistuje dôvod, aby došlo k narušeniu funkcií imunitného systému.

Rúška sú tiež výbornou ochranou pred mikróbmi

Doktor Sabaka zároveň objasňuje ďalšie zavádzajúce tvrdenia o hromadení sa mikróbov alebo CO2 v nose a dýchacích cestách kvôli noseniu rúšok. „Je dokázané, že rúška sú výbornou ochranou nielen pred nákazou koronavírusmi, ale aj inými mikróbmi, keďže zabraňujú prieniku kvapôčok slín a hlienu, ktoré koronavírus prenášajú.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie