• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Polícia je v boji s úplatkami nezastaviteľná, ale Matovič preferenčne padá. Prebije to zadržanie Haščáka?

Polícia je v boji s úplatkami nezastaviteľná, ale Matovič preferenčne padá. Prebije to zadržanie Haščáka?

Haščáka polícia zrejme zadržala pre to, že mu mal bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš údajne predať nahrávky z kauzy Gorila za 200-tisíc eur.

Premiérovi Igorovi Matovičovi zápas s korupciou zatiaľ veľmi nepomáha. Vidieť to na jeho osobných preferenciách a aj podpore vládneho hnutia OĽaNO, ktorému šéfuje.

Popularitu Matoviča zrejme tlačí k zemi skôr to, ako prezentuje svoj boj s pandémiou.

Otázkou je, či Matovičovo ťaženie proti koronavírusu dokáže prebiť zadržanie podnikateľa a spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a premiérova popularita sa otočí smerom nahor.

Otočí sa názor na Matoviča?

Politický analytik Ján Baránek vidí problém Matoviča v tom, že jeho boj s pandémiou verejnosť vníma negatívne. Analytik poukázal na to, že minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík má iné návrhy ako premiér.


„Ľudia majú pocit, že premiér svoje návrhy presadzuje proti vôli odborníkov. Veľmi mu okrem iného priťažilo plošné testovanie na koronavírus, ktoré v skutočnosti nebolo dobrovoľné,“ povedal portálu Webnoviny.sk Baránek.


Analytik si myslí, že verejnosť názor na Matoviča nezmení ani po pandémii a že nazeranie na premiéra je už nevratný proces.


„Myslím si, že svoju príležitosť premeškal a stále bude vnímaný tak, ako je aj teraz. Nezažil som od vzniku Slovenskej republiky taký rýchly prepad vládnej strany a tak sa zvyšujúcu animozitu voči premiérovi ako voči Matovičovi,“ zhodnotil Baránek.

Korupcia a chlebové témy

S nástupom novej vlády sa vyšetrovateľom uvoľnili ruky. Na jedného z najbohatších podnikateľov na Slovensku Haščáka si doteraz netrúfla polícia s prokuratúrou za žiadnej z predchádzajúcich troch vlád po objavení spisu Gorila.


Istou výnimkou bolo krátke obdobie vlády Ivety Radičovej, kedy za ministra vnútra Daniela Lipšica čelila problémom banka Penty, že neohlásila podozrivú finančnú transakciu Mariana Kočnera.


Podľa Baránka boj s korupciou nie je pre ľudí „chlebovou témou“. Aj preto Matovičovi popularita nestúpa. Za dôležitejší považuje verejnosť boj s koronakrízou a uvoľňovanie opatrení.


„Matovič zle komunikuje, má arogantných ministrov, napríklad ministra obrany Jaroslava Naďa,“ podotkol analytik. Dodal, že korupcia nepatrí do kategórie problémov, akými bola vysoká nezamestnanosť, úroveň dôchodkov alebo zdravotná starostlivosť.

Preferencie OĽaNO neporastú

V predvolebnej kampani pred februárovými parlamentnými voľbami boj s korupciou na ľudí zaberal. Matovičovo hnutie aj vďaka tomu vyhralo voľby. Vtedy však pandémia nebola silnou politickou témou.


V poslednom prieskume verejnej mienky agentúry Polis pre TV Joj by OĽaNO volilo 15,8 percenta oslovených. Vo voľbách malo hnutie podporu 25 percent.


Podľa analytika verejnosť sa síce môže tešiť z boja s korupciou, ale v opatreniach proti koronavírusu je chaos a ľudia sa chcú vrátiť k normálnemu životu. „Matovič im takúto cestu neukazuje, preto mu určite preferencie neporastú,“ mienil Baránek.

Priamy premiér s nepriamym komentárom

Tradične priamy premiér Matovič zásah polície v utorok 1. decembra v bratislavskom Digital Parku, kde sídli Penta, priamo nekomentoval. Na sociálnej sieti iba napísal, že „mafia je len tak silná, ako slabý je štát“.


Podľa analytika sa tak chcel vyhnúť výčitkám, že zadržanie Haščáka bola politická objednávka. Baránek však pochybuje, že premiér o zásahu nebol informovaný. Za kľúčové považuje, či sa pri Haščákovi alebo iných stíhaných predstaviteľoch polície, prokuratúry či súdov dospeje k právoplatným rozsudkom.


Haščáka polícia zrejme zadržala pre to, že mu mal bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš údajne predať nahrávky z kauzy Gorila za 200-tisíc eur. Spis Gorila popisuje odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa Haščák ešte v rokoch 2005 a 2006 stretával s ľuďmi z biznisu, štátnej správy a politiky.


Podľa Penty Haščák dôvody svojho obvinenia odmieta a chce sa brániť všetkými dostupnými právnymi prostriedkami.

Samopalníci viedli Haščáka bez pút

Po zadržaní Haščáka v policajnej budove zasahovalo následne v sídle Penty množstvo ozbrojených policajtov so samopalmi. Podnikateľ putá na rukách nemal. Prečo mal potom taký početný policajný doprovod?


Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník Webnovinám povedal, že zrejme tak situáciu vyhodnotil človek, ktorý celú akciu riadil. Analytik pripomenul, že išlo o zadržanie významného finančníka, ktorého firma má svoju bezpečnostnú službu.


„Odišlo do nej veľa ľudí, ktorí predtým pôsobili v bezpečnostných zložkách štátu. A preto tí, ktorí plánovali predvedenie pána Haščáka, zrejme vyhodnotili, že je potrebné vytvoriť formáciu zo zásahovej skupiny,“ uviedol Zábojník.


Podľa neho polícia pravdepodobne usúdila, že Haščák nemusí mať putá, lebo z jeho strany nič nehrozí. „Možno o to požiadal sám, i keď takáto požiadavka sa akceptuje ako posledná,“ uzavrel analytik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie