• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Policajný prezident Štefan Hamran hovorí o bezpečnostných opatreniach polície počas protestných zhromaždení, ktoré sú plánované na 17. novembra 2021

Policajný prezident Štefan Hamran hovorí o bezpečnostných opatreniach polície počas protestných zhromaždení, ktoré sú plánované na 17. novembra 2021

Nemocnice sa plnia, Fico aj Uhrík zvolávajú na protesty.

Keď už chcete protestovať, aspoň dodržiavajte opatrenia, vyzývajú Smer a Republiku hygienici.

V nemocniciach prudko stúpa počet pacientov s covidom, pribúda pozitívne testovaných aj mŕtvych. Opozičné strany Smer a Republika chcú aj napriek tomu v hlavnom meste organizovať protivládne demonštrácie.

Protesty by sa mali konať podobne ako minulý rok 17. novembra. Vlani vyšlo do ulíc v Bratislave viac ako 10-tisíc ľudí, protesty pritom boli zakázané, keďže v celom štáte platil núdzový stav.

Smer nebude to štandardný protest

„Nebude to štandardný protest, keďže v ten deň máme aj snem. Na záver snemu vyjdeme k soche Alexandra Dubčeka, položíme veniec a povieme pár slov,“ hovorí podpredseda Smeru Erik Kaliňák.

Najväčší sa zrejme uskutoční na Šafárikovom námestí. Ľudí naň zvoláva hnutie Republika. „Po zmarenom referende zostala už len ulica, ktorá sa nesmie dať umlčať ani znechutiť aroganciou moci,“ burcujú odídenci od Kotlebu na Facebooku.

Hamran o bezpečnostných opatreniach počas zhromaždení 17. novembra 2021

Protesty vs. hromadné podujatia

Bratislava je dnes červeným okresom a nachádza sa v 1. stupni ohrozenia. V praxi to znamená, že podľa covid automatu v meste platia viaceré obmedzenia. Okrem iného sú v červenom okrese významne limitované všetky hromadné podujatia.


V režime OTP tu na hromadnom podujatí môže byť maximálne 150 ľudí. Kompletne zaočkovaných môže prísť ľubovoľné množstvo, no organizátor podujatia je povinný predložiť zoznam všetkých účastníkov.

Nič z toho sa však netýka Smeru ani Republiky. Hygienici totiž demonštrácie nepovažujú za hromadné podujatia. Odvolávajú sa pri tom na slovenskú ústavu, ktorá ľuďom garantuje právo zhromažďovať sa. Ak sa teda na Šafárikovom námestí zíde hoci aj 10 000 ľudí, hygienici nemôžu robiť nič.

Hygienici nemôžu zakázať demonštrácie ani manifestácie, je však v ich kompetencii zakázať alebo obmedziť organizáciu kultúrnych podujatí.


Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že ak na protestoch bude prebiehať organizovaný kultúry program, situácia sa zmení.

Nočný primátor Bratislavy Martin Královič odporúča, aby sa obyvatelia v stredu popoludní a večer vyhýbali centru mesta.


Epidemiologička Zuzana Krištúfková radí, aby mali protestujúci prekryté dýchacie cesty aj pri pobyte vonku. „Vírus je vo vzduchu. Keď máme prekryté dýchacie cesty, zabránime infikovaniu,“ povedala epidemiologička.


Bezpečnostné zložky zároveň odporúčajú jedincom, ktorí sa zhromaždení nechcú zúčastniť, aby sa v stredu v poobedňajších a večerných hodinách v Bratislave vyhli lokalitám ako Bratislavský hrad, Národná rada SR, Prezidentský palác alebo Námestie slobody, aby nekomplikovali prípadný policajný zásah.


Počasie