• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Poliaci vraj ako prví na svete začali vyrábať liek proti COVID-19, hotový by mal byť onedlho

Poliaci vraj ako prví na svete začali vyrábať liek proti COVID-19, hotový by mal byť onedlho

Samotný liek by mal byť kompletne hotový o dva mesiace.

Poľská spoločnosť Biomed Lublin v utorok informovala, že z plazmy rekonvalescentov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, začína vyrábať imunoglobín anti-SARS-CoV-2.

Firma tak začala výrobu prvej série poľských liekov na koronavírus so špecifickými protilátkami.

„Sme prví na svete, ktorí začali s výrobou lieku proti COVID-19,“ oznámil Grzegorz Czelej, jeden z autorov koncepcie a regionálny politik v Lubelskom vojvodstve.

Plazmu musia zbierať rýchlo

„Dnes ráno o 8:00 boli zapnuté zariadenia na výrobu liekov. Bez akýchkoľvek pochybností sa potvrdila účinnosť plazmy. Tá je v súčasnosti jediná skutočná a účinná metóda v boji proti COVID-19. Potvrdzujú to aj americké, japonské a poľské výskumy. Aj keď sa vyvinie vakcína, tento liek bude mať doplnkový účinok na vakcínu,“ dodal.


Czelej taktiež verejne vyzval orgány Európskej únie a vlády jednotlivých krajín, aby zriadili plazmové banky. Zároveň zdôraznil dôležitosť rýchleho zozbierania plazmy od pacientov, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19.

„Po dvoch až troch týždňoch hladina protilátok klesne natoľko, že zbieranie plazmy je zbytočné. Z tohto dôvodu by sa mala odobrať okamžite po druhom negatívnom teste na koronavírus,“ poznamenal Czelej.


Samotný liek by mal byť kompletne hotový o dva mesiace. Ako vysvetlil Piotr Fic, člen predstavenstva spoločnosti Biomed Lublin, technologický proces zahŕňa výrobu účinnej látky a následne hotového lieku.


Ampulka podávaná injekčne

„Od procesu vytvorenia imunoglobínu do prípravy hotového lieku uplynú dva mesiace. Ďalšou fázou je klinické testovanie, kde k výsledkom dospejeme po štyroch mesiacoch. Nasleduje registračný proces a potom schválenie lieku na predaj,“ povedal Fic.


Liek bude možné podávať všetkým pacientom. Výrobcovia ho plánujú poskytnúť na liečbu pacientov s COVID-19 aj na preventívne užívanie. Bude vo forme ampulky, ktorá sa bude podávať injekčne.


„Imunoglobín funguje okamžite. Napríklad, ak sa užije po kontakte s infikovanou osobou, bude schopný ochrániť pred infekciou,“ vysvetlil Piotr Fic.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie