• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Poliaci a Maďari zakázali dovoz ukrajinského obilia a potravín, Brusel ich krok odsúdil

Poliaci a Maďari zakázali dovoz ukrajinského obilia a potravín, Brusel ich krok odsúdil

Po tom, čo Rusko vlani spustilo vojnu na Ukrajine a zablokovalo tradičné trasy pre vývoz ukrajinských plodín, krajiny v regióne ponúkli pomoc pri tranzite ukrajinského obilia na trhy tretích krajín.

Európska komisia (EK) odsúdila rozhodnutie Poľska a Maďarska zakázať dovoz obilia a iných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Hovorkyňa Komisie Arianna Podest? v nedeľu pre televíziu CNN vo vyhlásení uviedla, že jednostranné kroky sú neprijateľné a „v takýchto náročných časoch je kľúčové koordinovať a zosúladiť všetky rozhodnutia v rámci Európskej únie (EÚ)“.

Obchodná politika je otázkou „výlučnej kompetencie“, ktorá odkazuje na politiku aliancie týkajúcu sa rozhodnutí, ktoré musia byť prijaté skupinovo a nie jednotlivými štátmi, povedala Podest?. Komisia žiada od zainteresovaných krajín viac informácií na posúdenie opatrení, dodala.

K Poľsku sa pridalo aj Maďarsko

Poľsko v sobotu oznámilo zákaz dovozu obilia a ďalších potravín z Ukrajiny „na ochranu poľského poľnohospodárskeho trhu pred destabilizáciou“.

V nedeľu maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy vyhlásil, že Budapešť podnikne podobné kroky a dočasne zakáže import ukrajinského obilia, olejnatých semien a ďalších poľnohospodárskych produktov.


„Vláda sa zaviazala zastupovať záujmy maďarskej ekonomickej spoločnosti,“ uviedol Nagy v príspevku na sociálnej sieti Facebook a dodal, že tento krok robí „pre absenciu zmysluplných opatrení EÚ“.

Komisia nekoná, čo vyvolalo hnev


Po tom, čo Rusko vlani spustilo vojnu na Ukrajine a zablokovalo tradičné trasy pre vývoz ukrajinských plodín, krajiny v regióne ponúkli pomoc pri tranzite ukrajinského obilia na trhy tretích krajín.

Európska únia, ktorá hraničí s Ukrajinou, upustila od ciel a dovozných kvót, aby uľahčila prepravu na trhy, ktoré s dodávkami počítali. Poľnohospodári v tranzitných krajinách však tvrdia, že sľúbené výstupné kanály nefungujú podľa plánu a oni v dôsledku trpia stratami.


Situácia vyvolala protesty a výzvy voči EK na to, aby zakročila. Výkonný orgán Únie však len vyvolal ďalší hnev, keď oznámil návrh rozhodnutia predĺžiť bezcolný a bezkvótový dovoz ukrajinského obilia do júna 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie