• Dnes je: Piatok 24. septembra 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

Pokutu za chýbajúcu diaľničnú známku môžete dostať aj po dvoch rokoch, schválil parlament

Pokutu za chýbajúcu diaľničnú známku môžete dostať aj po dvoch rokoch, schválil parlament

Podľa ministerstva dopravy uvedené nastavenie lehoty umožní naplniť zodpovednosť za porušenie povinnosti všetkých prevádzkovateľov vozidiel.

Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky bude možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti zo strany prevádzkovateľa vozidla.

Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o diaľničnej známke, ktorú schválil parlament.

Poslanci pritom akceptovali pripomienku rezortu dopravy, aby v novele zákona bola zapracovaná namiesto kratšieho obdobia práve dvojročná objektívna lehota na uloženie sankcie za správny delikt prostredníctvom využitia inštitútu objektívnej zodpovednosti.

Racionalizácia súčasného zákona

Podľa ministerstva dopravy uvedené nastavenie lehoty umožní naplniť zodpovednosť za porušenie povinnosti všetkých prevádzkovateľov vozidiel. Keďže je očakávaný zdĺhavejší proces doručovania zásielok zahraničným subjektom, považuje rezort dopravy zavedenie dvojročnej objektívnej lehoty za racionalizáciu súčasného platného zákona.

Uhradenie diaľničnej známky nebude zakladať spotrebiteľský vzťah medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) ako správcom evidencie a úhrady diaľničnej známky, a prevádzkovateľom či vodičom vozidla.

Informačné systémy prepoja

Minister dopravy v spolupráci s ministrom vnútra zabezpečia prepojenie informačných systémov NDS a Policajného zboru za účelom automatického prechodu práv vyplývajúcich z úhrady diaľničnej známky v súvislosti so zmenou tabuľky s evidenčných číslom motorového vozidla.

Poslanecká novela zákona zavádza aj povinnosť zadávať pri úhrade diaľničnej známky okrem doterajších údajov aj VIN číslo vozidla. Upraviť sa majú aj podmienky opravy údajov chybne alebo neúplne zadaných do elektronického systému pri úhrade diaľničnej známky, ako aj podmienky vrátenia úhrady diaľničnej známky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie