• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Pokuta až 331,50 eura za neospravedlnené hodiny. Aká je toto prorodinná politika, pýta sa Gröhling

Pokuta až 331,50 eura za neospravedlnené hodiny. Aká je toto prorodinná politika, pýta sa Gröhling

Bývalý minister školstva Branislav Gröhling.

Poslanec Národnej rady SR a bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS) považuje nekompromisné pokutovanie neospravedlnených hodín za nešťastné riešenie. Takzvané „krúžkovné“ hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.

Pokuta problém nevyrieši

Pokuta môže byť od 30 eur do 331,50 eura. Podľa Gröhlinga si zrejme niekto povie, že to primäje nezodpovedných rodičov poslať deti do školy, no problém považuje za oveľa väčší. Svoje stanovisko zverejnil v statuse vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Predstavte si rodinu, ktorá nemá peniaze, cez zimu nemôže kúpiť obuv a oblečenie pre dieťa, a to vymešká tri vyučovacie dni. Alebo slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eura. Rodiny doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši,“ vysvetľuje bývalý šéf rezortu školstva. „Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane!“ zdôraznil.

Hlavným kľúčom je komunikácia

Gröhling sa v statuse pýta, či je naozaj riešením opatrenie, ktoré ľuďom v ťažkých situáciách ešte priťaží. Tiež kladie otázku, prečo to politici z OĽaNO vlastne navrhli, a aká je toto „prorodinná politika“.


Riešenie je podľa neho jednoduché, mestá by mali mať možnosť, avšak nie povinnosť udeľovať tieto pokuty a riešiť prípady individuálne. Tým by sa podľa poslanca predišlo situáciám, v ktorých by pokuty zruinovali rodiny. Doplnil, že v prípade veľkého objemu vymeškaných hodín je u rodiča možné riešiť trestný čin ohrozenia mravnej výchovy mládeže.


„Hlavným kľúčom je aj tak komunikácia – so žiakom, s rodinou, v horšom prípade s ÚPSVaR. A dôležité je tiež posudzovať prípady záškoláctva individuálne,“ uviedol Gröhling. Dodal, že nie všetko sa dá vyriešiť jedným zázračným opatrením.

„Je mi jasné, že niekto si povie, že ‚na niektorých rodičov fungujú iba príkazy‘. Ale riešením nie je niečo, čo poškodí ľuďom v ťažkej životnej situácii a iba im sťaží už aj tak náročný život,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie