• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Pokrok v liečbe slepoty. Prvému pacientovi transplantovali umelú rohovku (video)

Pokrok v liečbe slepoty. Prvému pacientovi transplantovali umelú rohovku (video)

Vedci veria, že umelá rohovka sa stane primárnym riešením pre liečbu pacientov, ktorí trpia stratou zraku v dôsledku poškodenia rohovky.

V Izraeli úspešne implantovali prvému pacientovi, ktorý trpel takmer úplnou slepotou, umelú očnú rohovku.

Sedemdesiatosemročný muž dostal rohovku CorNeat Kpro od spoločnosti CorNeat Vision využívajúcej biomimetiku.

Novinka sa dokáže úplne začleniť do oka, bez závislosti na darcovskom tkanive.

Predchádzajúce neúspechy

Operácia bola úspešná aj napriek značnému poškodeniu oka z niekoľkých predchádzajúcich zákrokov.


Pacient prišiel o zrak pred desiatimi rokmi v dôsledku opuchu a iných ochorení. Výsledkom bolo, že videl len veľmi rozmazané tvary.


Podstúpil niekoľko pokusov na operáciu, no nedokázali mu vrátiť zrak. Namiesto toho ho vystavili infekcii a ešte menšej šanci na ďalšiu úspešnú operáciu.

Emotívny zážitok

Po odstránení bandáží pacient spozoroval okamžité značné zlepšenie videnia. Dokázal identifikovať jednotlivé prsty alebo čísla na tabuli. Spoznal tiež svoju dcéru, ktorú nevidel už niekoľko rokov.


Jeden zo zakladateľov spoločnosti Gilad Litvin uviedol, že celý prípad bol aj pre neho veľmi emotívnym zážitkom. „Odhaliť prvé implantované oko, byť v ten moment v tej miestnosti bolo neskutočné,“ povedal.


Mnohí podľa jeho slov nedokázali zabrániť slzám. „Po rokoch tvrdej práce sme videli kolegyňu implantovať CorNeat Kpro a na ďalší deň ľudská bytosť opäť začala vidieť. Bolo to elektrizujúce a veľmi emotívne. Veľa z nás plakalo,“ dodal.

Bezpečnejšia alternatíva

Ochorenia rohovky sú druhou najčastejšou príčinou slepoty v najrozvinutejších krajinách. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že každý rok spôsobia ochorenia rohovky poškodenie zraku dvom miliónom ľudí.


Transplantácia darcovskej rohovky do poškodených očí je pre jazvy a deformáciu veľmi náročná.

Umelá alternatíva nemôže prenášať choroby a dokáže sa úspešne integrovať do pacientovho oka. Predstavuje tak bezpečnejšiu možnosť oproti rohovky od darcu.


Operáciu viedla Irit Bahar, podľa ktorej tento zmysluplný projekt ovplyvní životy miliónov ľudí.


„Zákrok prebehol hladko a výsledok bol nad naše očakávania. Okamih, keď sme dali dolu obväzy, bol naozaj emotívny a významný. Takéto momenty sú naplnením nášho lekárskeho povolania,“ vyjadrila sa.

Primárne riešenie

Používanie rohovky CorNeat Kpro na implantáciu schválili ešte v júni 2020. Klinické testy zahŕňali desať pacientov po celej planéte.


Každý z nich buď nemôže podstúpiť transplantáciu rohovky od darcu alebo absolvoval niekoľko neúspešných predchádzajúcich zákrokov.


V dôsledku úspešnej transplantácie naplánovali ďalšie štúdie. Vedci veria, že umelá rohovka sa stane primárnym riešením pre liečbu pacientov, ktorí trpia stratou zraku v dôsledku poškodenia rohovky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie