• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Pokles reálnej mzdy sa podľa analytikov spomaľuje, na výplate si polepšili zamestnanci v ubytovacích a gastro prevádzkach

Pokles reálnej mzdy sa podľa analytikov spomaľuje, na výplate si polepšili zamestnanci v ubytovacích a gastro prevádzkach

Najvyššia priemerná nominálna mesačná mzda bola v prvom štvrťroku v Bratislavskom kraji, a to 1 676 eur.

Nominálne mzdy v prvom štvrťroku rástli a podobný scenár analytici očakávajú aj v ostatných kvartáloch tohto roka. Nominálny rast dosiahol v úvodnom štvrťroku 9,5 % a priemerná mzda tak dosiahla 1 327 eur. Reálne mzdy, očistené o infláciu, však opäť poklesli, a to o 4,9 %.

Klesajúca miera inflácie

„Rast miezd nestíhal pokryť nárast cenovej hladiny, čo spôsobilo pokles kúpyschopnosti obyvateľstva. Toto má implikácie aj pre rast HDP, keďže slabšia kúpyschopnosť znamená aj nižšiu reálnu spotrebu,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

V priemere za tento rok by podľa Horňáka mohli nominálne mzdy rásť približne o 10 % medziročne, ťahané však najmä verejným sektorom pre silnejšiu indexáciu na infláciu.


Súkromný sektor ostáva pod tlakom oslabenej globálnej ekonomickej aktivity a zvýšených nákladov, čo bude obmedzovať priestor na zvyšovanie miezd.

„Vzhľadom na klesajúcu mieru inflácie a súčasné makroekonomické podmienky by sa už v štvrtom štvrťroku mohol rast reálnych miezd vrátiť späť do pozitívneho pásma,“ dodal Horňák.

Ktorý sektor si polepšil?

Aj podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša sa pokles reálnych miezd už spomaľuje. A s tým ako klesá inflácia by sa mal zmierňovať aj negatívny vývoj reálnych miezd do konca roka.


Z pohľadu jednotlivých sektorov boli zamestnanci ubytovacích a stravovacích služieb jediní, ktorí si na výplatnej páske reálne polepšili.

Ich reálne mzdy, teda po očistení o infláciu, vzrástli o 1,7 %, a to najmä pre zhruba 17-percentný nárast nominálnej mzdy v odvetví.

Mzdy v danom odvetví však patria podľa Gábriša k najnižším v hospodárstve. Vďaka nedostatku pracovníkov však aktuálne dynamicky rastú.

Rast reálnej mzdy

V druhej polovici roka by sa mal podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka obnoviť už i rast reálnej mzdy. V priemere za celý rok však predpokladá, že reálne mzdy ľahko nepatrne klesnú.


„V nasledujúcich rokoch by už reálne mzdy mali opäť rásť, predpokladáme na úrovni o 2-3 % ročne. Aktuálny infláciou ťahaný pokles reálnej mzdy by sa tak malo podariť uzavrieť v priebehu dvoch troch rokov,“ dodal Koršňák.


Najvyššia priemerná nominálna mesačná mzda bola v prvom štvrťroku v Bratislavskom kraji, a to 1 676 eur. Súvisí to najmä s koncentráciou odvetví s vyššou pridanou hodnotou a poskytujúcich vyššie mzdy ako aj s tým, že hlavné mesto je obvykle miestom pre podnikové centrály zamestnávajúce väčší počet špecialistov.


„Nevyhnutne to však nemusí znamenať aj automaticky vyššiu životnú úroveň, keďže vo všeobecnosti hlavné mestá obvykle majú aj vyššie priemerné ceny bývania. A platí to nielen pre Slovensko, ale aj pre okolité krajiny,“ uzavrel Gábriš.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie