• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Poisťovne evidujú zvýšený záujem o detské očkovanie, poistenci ho podstupujú aj dodatočne

Poisťovne evidujú zvýšený záujem o detské očkovanie, poistenci ho podstupujú aj dodatočne

Očkovanie podľa očkovacieho kalendára nesmieme pozastaviť.

Záujem o niektoré povinné detské očkovanie sa podľa štatistík zdravotnej poisťovne Union vlani zvýšil. Ako informovala hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová, najväčší nárast záujmu eviduje poisťovňa u očkovania proti osýpkam.

Dodatočne ho podstúpilo viac ako dvetisíc poistencov. Nárast očkovaných detí zaznamenala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Hovorca štátnej poisťovne Matej Neumann pre agentúru SITA uviedol, že v roku 2020 v porovnaní s predošlým rokom vzrástol počet očkovaných o 970 detí. Tento trend sa však nepotvrdil v prípade Dôvery. Kým za minulý rok eviduje poisťovňa 2 534 žiadostí, v roku 2019 ich bolo o 587 viac.

Vyššie počty zaočkovaných detí

Počas minuloročnej očkovacej sezóny sa v prípade VšZP najviac povinne očkovalo vakcínami Priorix, Prevenar 13 a Boostrix Polio.

„Za rok 2020 mimo očkovacieho kalendára bolo vykázaných 27 detí, najčastejšie indikované mali MMR očkovanie, Infanrix (Hexa, Polio) v rámci povinného očkovania. V rámci nadštandardu ide o očkovanie proti Hepatitíde A (626 detí), kliešťovej encefalitíde (631 detí) a HPV (241),“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský pre agentúru SITA.

Podľa slov revíznej lekárky Unionu Ingrid Dúbravovej sa zvýšili počty zaočkovaných detí aj proti ďalším závažným ochoreniam. O niečo viac sa očkovalo aj hexavakcínou, ďalej proti pneumokokom a aj proti rotavírusom, čo je nepovinné očkovanie.

Povinné očkovanie

Povinné očkovanie detí súčasná pandémia podľa VšZP neobmedzila. Hovorca štátnej poisťovne podotkol, že všetky povinné očkovania boli zachované v štandardnom režime, keďže očkovanie je viazané na vek dieťaťa.

„Očkovanie podľa očkovacieho kalendára nesmieme pozastaviť. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že tu okrem pandémie koronavírusu budeme mať onedlho aj epidémie chorôb, ktoré sú už roky potlačené skupinovou imunitou a mali sme ten luxus zabudnúť na ich existenciu,“ vysvetlila Dúbravová z Unionu.

Preventívne očkovanie plne podporuje aj poisťovňa Dôvera vzhľadom na jeho prínos pri predchádzaní ťažkých ochorení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie