• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Podpredseda EK Šefčovič trvá na tom, aby bolo očkovanie proti koronavírusu dobrovoľné

Podpredseda EK Šefčovič trvá na tom, aby bolo očkovanie proti koronavírusu dobrovoľné

Šéfovia vlád členských štátov EÚ budú diskutovať o návrhu Grécka na vydávanie dokladov o zaočkovaní s cieľom pomôcť turizmu.

18.1.2021 (Webnoviny.sk) - Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič trvá na tom, aby očkovanie proti koronavírusu bolo dobrovoľné. Vyjadril sa tak v súvislosti s obavami, že obyvatelia Európskej únie by mohli mať povinnosť zaočkovať sa, aby sa im umožnilo cestovanie.

Viac o téme: Koronavírus

EK totiž posudzuje návrh Grécka, aby sa vydávali doklady o zaočkovaní s cieľom urýchliť cestovanie turistov a vyhnúť sa ďalšiemu mimoriadne nepriaznivému letu pre európsky sektor turizmu.

Grécko chce presadiť doklady o vakcinácii

Grécko plánuje vydávať digitálne doklady o vakcinácii každému, kto sa zaočkuje proti ochoreniu COVID-19. Šéfovia vlád členských krajín únie majú o tomto návrhu diskutovať počas štvrtkového videosamitu.

Šefčovič však poznamenal, že niektorí ľudia sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov a iní môžu s očkovaním jednoducho nesúhlasiť.

"Prijímame všetky opatrenia, aby sme nevytvárali žiadny základ pre odlišné zaobchádzanie s týmito ľuďmi alebo pre akékoľvek obmedzovanie ich práv," povedal novinárom po tom, ako sa zúčastnil na videokonferencii ministrov pre európske záležitosti.

Prioritou má byť zbieranie dát o COVID-19

Podpredseda EK ďalej povedal, že prioritou teraz musí byť zhromažďovanie dát o ochorení COVID-19 a jeho liečbe na celoeurópskych digitálnych platformách, aby zdravotnícki odborníci mohli porovnávať mutácie vírusu, účinnosť vakcín a to, či štandardy testovania sú harmonizované v rámci všetkých krajín Európskej únie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie