• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Podpora ukrajinským utečencom zo strany britskej verejnosti klesla

Podpora ukrajinským utečencom zo strany britskej verejnosti klesla

Prieskum spoločnosti YouGov.

10.7.2022 (Webnoviny.sk) - Podpora britskej verejnosti ukrajinským utečencom sa mierne znížila. Podľa prieskumu spoločnosti YouGov bolo v marci za usadenie sa utečencov z Ukrajiny v Británii 75 percent respondentov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Najnovší prieskum však ukázal, že teraz s tým súhlasí len 71 percent Britov. Ešte výraznejšie klesol podiel tých, ktorí súhlasia, aby sa v Británii usadili desaťtisíce ukrajinských utečencov.

V marci s tým súhlasilo 42 percent respondentov, ale v súčasnosti uz len 29 percent. Informuje o tom britský web The Guardian, ktorý cituje správu online denníka The Independent.

Zelenskyj sa poďakoval USA za HIMARS a ďalšie zbrane, vďaka nim môžu robiť protiteroristické kroky (video)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotňajšom večernom príhovore poďakoval Spojeným štátom americkým za poskytnutie ďalšieho balíka vojenskej pomoci v hodnote 400 miliónov dolárov.


„Ďalšie raketové systémy HIMARS a iné zbrane s vysokou presnosťou nám umožňujú podnikať presné protiteroristické kroky a redukovať ruské útočné kapacity," povedal Zelenskyj.


V súvislosti s ruskými útokmi na mestá Mykolajiv a Charkov, Kryvyj Rih a komunity v Záporožskej oblasti a s pokračujúcimi bojmi v regióne Donbas ukrajinský prezident konštatoval: „Takéto teroristické činy je možné naozaj zastaviť len modernými presnými a silnými zbraňami". Informuje o tom portál news.sky.com.

(1 EUR = 1,0163 USD)

Kyjev obnovuje riečne prístavy na Dunaji, cieľom je obísť ruskú blokádu Čierneho mora

Ukrajina obnovuje a rozširuje svoje dlhodobo odstavené riečne prístavy na rieke Dunaj, aby uľahčila vývoz obilia vzhľadom na ruskú blokádu Čierneho mora.


Pred vojnou Ukrajina svoje prístavy na Dunaji využívala len zriedka a niektoré z nich sú úplne v havarijnom stave. Avšak pre ruskú inváziu Kyjev oživuje svoje staré riečne prístavy s cieľom obísť morskú blokádu a zrýchliť export pšenice. „Príkladom je prístav v meste Reni,“ povedala pre britský denník The Guardian šéfka odboru poľnohospodárskej politiky Odeského regiónu Alla Stojanova.


Prístav patril v období Sovietskeho zväzu k najdôležitejším v regióne Dunaja a bol vodnou cestou do Rumunska. „V poslednom období sa vôbec nevyužíval. Takže teraz, rovnako ako v prípade iných riečnych prístavov, pracujeme na jeho rozšírení s cieľom zvýšiť kapacitu,“ dodala Stojanova.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie