• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Podnikatelia sa dočkajú dotácií na nájomné, Matovič uvoľní peniaze na ich vyplatenie

Podnikatelia sa dočkajú dotácií na nájomné, Matovič uvoľní peniaze na ich vyplatenie

Ministerstvo financií SR avizuje uvoľnenie finančných prostriedkov pre dotácie v najbližších dňoch.

1.6.2021 (Webnoviny.sk) - Finančné prostriedky potrebné pre ďalšie vyplácanie dotácií na nájomné by malo Ministerstvo financií SR uvoľniť v najbližších dňoch. Pre agentúru SITA to potvrdil samotný rezort financií.

Poskytovanie pomoci viazlo už niekoľko týždňov. Podľa posledných údajov z Ministerstva hospodárstva SR čakalo na vyplatenia financií takmer 5 700 kompletne schválených žiadostí. Ďalších okolo 4 500 žiadostí je zároveň pripravených na podpis ministrovi.

Dané prostriedky sú súčasťou schválenej novely zákona a budú uvoľnené počas najbližších dní. Ide už len o technické spracovanie," uviedol rezort financií.

Spor medzi rezortmi

Poskytovanie pomoci brzdil spor medzi ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a šéfom rezortu financií Igorom Matovičom. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že o uvoľnenie ďalších zdrojov požiadalo ešte 28. apríla, pričom rezort financií opakovane urgovali.


To reagovalo, že ministerstvo hospodárstva malo a má možnosti, ako v prípade nevyhnutnej potreby nájsť a dočasne vyčleniť potrebné prostriedky. Tieto tvrdenia však Sulík odmietol.

Prvé a druhé kolo dotácií

Rezort hospodárstva už vyplatil v druhom kole dotácií na nájomné viac ako 49 miliónov eur. Pomoc poskytol takmer 35-tisíc žiadateľom. V prvej vlne štát takýmto spôsobom pomohol viac ako 19-tisíc subjektom a vyplatil takmer 40 miliónov eur.


Druhé kolo dotácií na nájomné by pritom malo byť posledné. V prípade ďalších obmedzení podnikateľov pre pandémiu už plánovalo ministerstvo hospodárstva postupovať podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona. Jeho prípravu má v kompetencii rezort financií. Na jeho predstavenie sa stále čaká.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie